Leyla Zana cezaevindeydi: Çok zayıflamışlar

Açlık grevindeki mahkumları ziyaret eden Zana, somut bir adım beklenildiğini söyledi…

Leyla Zana cezaevindeydi: Çok zayıflamışlar

Bağımsız Milletvekili Leyla Zana, Diyarbakır'da cezaevinde açlık grevlerini sürdüren mahkumları ziyaret etti.

“Durumları iyi, son derece moralliydiler” diyen Zana, eylemin sona ermesi için somut bir adımın beklendiğini söyledi.

Ziyaretiyle ilgili, “Manevi olarak benim üzerimde çok ağır bir duygusal etki bıraktı” diyen Zana, “Hepsini çok zayıflamış gördüm” dedi.

“Direniş kararını veren ben değilim sonuçlandırmalarını da ben isteyemem. Öyle bir saygısızlık da yapmam” ifadesini kullanan Zana, mahkumlarla biraz konuştuğunu belirterek, “Biz açığız ama somut bir takım şeylerin yapılması lazım...” dedi.

26 TUTUKLUNUN DURUMU KRİTİK

Açlık grevindeki 26 tutuklunun durumunun kritik olduğunu kaydeden Zana, "5 kişiyle görüştüm. Hatip Dicle, Kemal Aktaş, Nimet Sevim, Mazlum Tekdağ ve Faysal Bey'le görüştüm. Durumları moralleri iyi ama hepsini çok zayıflamış gördüm. Açlık grevlerini ben de biliyorum. Yıllarca içinde kaldım. An be an vücut kendi kendini yiyor ve 40'tan sonra bir saniyede bile o an götürebilir. Yani bir saniye bile hepimizi üzecek, yaralayabilecek sonuçlar çıkabilir. Maalesef Türkiye geç hareket eden bir ülke. Bugün yapması gerekeni yapmıyor, 3 gün sonrasına bırakıyor. Biraz daha hızlı davranması gerektiğini düşünüyorum. Sayın Arınç'ın açıklamalarını hepimiz değerlendirdik. Ama pratiğe dönüşmesi gerekiyor. Beklentileri bu" dedi.

Güncelleme Tarihi: 08 Kasım 2012, 17:25

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER