Leyla Güven 1 aydır açlık grevinde

Mızraklı ayrıca, hükümetin Güven’in eylemi karşısında sessiz kalmasını da eleştirdi

Leyla Güven 1 aydır açlık grevinde

Tutuklu yargılandığı davanın Diyarbakır 9. Ağır Ceza Mahkemesi’nde 7 Kasım’da görülen duruşmasında “Abdullah Öcalan’a dönük tecridi protesto etmek için açlık grevine başladığını” duyuran Demokratik Toplum Kongresi (DTK) Eş Başkanı ve Halkların Demokratik Partisi (HDP) Hakkari Milletvekili Leyla Güven’in açlık grevi eylemi 30’uncu gününde.

Diyarbakır E Tipi Cezaevi’nde tutuklu bulunan Güven’in açlık grevine destek eylemleri devam ediyor.

Diyarbakır’da gerçekleştirilen destek eyleminde yer alan isimlerden biri olan HDP Milletvekili Selçuk Mızraklı, Güven’in sağlık durumu üzerinde durup, hükümetin sessizliğini eleştirdi.

‘HER GÜN KENDİ İÇİNDE RİSK TAŞIYAN BİR DURUM’

Mezopotamya Ajansı’na konuşan Mızraklı, Leyla Güven’in sağlık durumuna değinerek, kritik aşamanın geçildiğini söyledi.

“Her gün kendi içinde risk taşıyan bir durumdur. Vücudun sıvı dengesinin bozulabilme durumundan tutun da organlarda bir süre sonra doku hasarının başlamasına kadar hepsi risk faktörleridir. Bütün hepsinin geride bir eseri de kalacaktır. Ama Leyla Güven’in bedenini açlığa yatırırken ve bunun üzerinden kamuoyuna mesaj vermek isterken hedefi onu zinde tutuyor. Her şeye karşın onun sağlığı bizim sağlığımızdır.”

Leyla Güven’in sağlığının Adalet Bakanlığı’nın sorumluluğunda olduğunu da belirten Mızraklı, başta vitaminler olmak üzere tıbbi olarak iyi takip edilmesi gerektiğini söyledi.

Mızraklı ayrıca, hükümetin Güven’in eylemi karşısında sessiz kaldığını belirterek, “Onların sessizliği çığlıklarımızı daha da güçlendirecektir” dedi.

Hükümete çağrıda bulunan HDP’li vekil, “İmralı tecridini sonlandırarak, toplumdaki kutuplaşma ve ülkede yaşanan krizlerin bertaraf edilmesi noktasında da önemli bir çaba olur. Hukuksuzluklar son bulmalıdır” diyerek sözlerini noktaladı.

GÜVEN’İN TALEBİ NE?

HDP Hakkari Milletvekili Güven, ne ailesi ne de avukatları ile görüşmesine izin verilen “Abdullah Öcalan üzerindeki tecrit kaldırılana dek açlık grevi eylemini sürdüreceğini” söylüyor.

Güven, “Öcalan’a bugün fazlasıyla ihtiyaç var. Ondan gelecek mesaj çok önemli olacak. Avukat, aile görüşlerinin olması gerekiyor. Talebim ağırlaştırılmış tecridin son bulmasıdır” diyor.

Demokrat Haber’e Patreon'dan bağış yapabilirsiniz > > > > >

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER