Le Figaro: Aleviler protestoların merkezinde

Fransız Le Figaro gazetesi, Alevilerin hükümet karşıtı protestoların merkezinde rol aldıklarını yazdı...

 Le Figaro: Aleviler protestoların merkezinde

PARİS- Fransa'nın önde gelen gazetelerinden muhafazakar Le Figaro, Türkiye’deki Alevilerin sorunları ve kaygılarını İstanbul kaynaklı geniş bir haberde irdeledi.

Alevilerin Gezi gösterilerinin “merkezi”nde olduklarını belirten gazete, “Ülkede 15 milyona ulaşan bu liberal Müslümanlar, hükümet karşıtı protestoların başlıca bir yer alıyor” yorumunu da yaptı.

İstanbul Gülsuyu semti için “İsminden başka şiirsel tarafı yok” gibi ifadeleri kullandığı Gülsuyu mahallesinde 30 Eylül’de olup bitenlere değinen gazete, Gezi gösterilerinde Alevilerin rolüne değinirken de bir Alevi’nin “Muhalefetin merkezindeyiz, bu nedenle Gezi gösterilerinde o kadar yoğun biçimde yer alıyoruz” sözlerini yansıttı.

Le Figaro, Aleviler için “Osmanlı İmparatorluğu döneminde ve 1923 yılında Cumhuriyet’in kurulmasından bu yana baskı altındalar” görüşünü dile getirdiği haberde üçüncü Boğaz Köprüsüne Sultan Yavuz Selim ismi verilirken “Demokratikleşme Paketi”nden bir tek bir üniversite isminin çıktığının altını çizdi.

Gülsuyu’daki Cemevinin duvarlarında Hz. Ali’nin yanısıra Atatürk’ün portrelerinin de yer almasına vurgu yapan gazete, buna karşın Sivas katliamı gibi örnekler vererek Alevilerin Cumhuriyet döneminde de baskı altında kaldıklarını yazdığı haberinde Cemevinin bir yetkilisinin “Ama Kemalist ideoloji, bizi koruyan laik düzeni getirdi” değerlendirmesine dikkat çekti.

Le Figaro, Suriye ihtilafının Türkiye’deki yankılarının sorunu körüklediğini savunduğu haberinde “Adalet ve Kalkınma Partisi (AKP) hükümetinin Suriye politikasının mezhebi boyutu, Türkiye’nin sosyal kohezyonu için tehlikeli olarak görülüyor” diye yazdı. (Yurt)

Güncelleme Tarihi: 15 Ekim 2013, 18:42
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER