Lavrov: Putin ve Erdoğan telefonda görüştü

Lavrov, Ankara'nın inisiyatifiyle gerçekleşen telefon görüşmesinde İdlib mutabakatlarının uygulama sürecinin ele alındığını söyledi

Lavrov: Putin ve Erdoğan telefonda görüştü

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, Lüksemburg Dışişleri Bakanı Jean Asselborn ile görüşmesinin ardından düzenlenen basın toplantısında İdlib'teki gerilime ve Rusya- Türkiye ilişkilerine dair açıklamalarda bulundu.

Lavrov, "Rusya hem Suriye'de hem de Libya'da ilgili ülkenin tüm siyasi güçleri arasında kapsamlı bir diyalog kurulmasını destekliyor, tüm dış aktörlerden bu ülkelerin egemenliğine ve toprak bütünlüğüne saygı göstermesini bekliyor. Elbette, 2011 yılında başlayan sözde Arap Baharı'ndan sonra baş kaldıran teröristlerle hiçbir uzlaşma yapılmamasından yanayız" ifadelerini kullandı.

"RUSYA İDLİB KONUSUNDA KOORDİNASYONU SÜRDÜRMEYE HAZIR"

Sputnik'te yer alan habere göre, Rus ve Türk askeri yetkililer arasında İdlib'deki duruma ilişkin olarak sürekli temas kurulduğunu söyleyen Lavrov, Türkiye'nin İdlib gerilimi azaltma bölgesindeki muhalifleri cihatçılardan ayırması gerektiğini belirtti.

Lavrov, "Eğer Moskova ile Ankara arasındaki mutabakatlar tamamen uygulansaydı, Türk askerlerin ölmesi gibi trajedilerden kaçınmak mümkün olabilirdi. Moskova, Suriye'de Türk askerlerin hayatını kaybetmesi nedeniyle Ankara'ya başsağlığı diliyor. Rusya ve Türkiye, İdlib konusunda koordinasyonu sürdürmeye hazır" diye konuştu.

"GÖRÜŞME ANKARA'NIN İNİSİYATİFİYLE GERÇEKLEŞTİ"

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ve Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'ın bugün bir telefon görüşmesi yaptığını da ifade eden Lavrov, Ankara'nın inisiyatifiyle gerçekleşen telefon görüşmesinde İdlib mutabakatlarının uygulama sürecinin ele alındığını söyledi.

Rus ve Türk temsilcilerinin İdlib'deki durumla ilgili görüşmelerine bugün Ankara'da devam edeceğini kaydeden Lavrov, Moskova ile Ankara arasında İdlib'le ilgili diyalog şansının devam ettiğini vurguladı.

Güncelleme Tarihi: 28 Şubat 2020, 22:23

Demokrat Haber’e Patreon'dan bağış yapabilirsiniz > > > > >


YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER