Lavrov: İstenilirse Adana Mutabakatı'nda değişiklik yapılmasını destekleriz

Lavrov'dan Suriye açıklaması

Lavrov: İstenilirse Adana Mutabakatı'nda değişiklik yapılmasını destekleriz

Rusya Dışişleri Bakanı Lavrov, Türkiye ve Suriye'nin talep etmesi doğrultusunda değişiklik yapılmasını destekleyeceklerini söyledi. 

Her iki ülkenin görüşme yapması nokrasında destekleyici rolü oynamaya, temas konusunda teşvik etmeye hazır olduklarını söyleyen Lavrov şunları ifade etti: "Türkiye ile Suriye Arap Cumhuriyeti arasında diyalog kurulması tabii ki gerekli. Bu hususta biz de destekleyici rolü oynamaya, söz konusu teması teşvik etmeye hazırız. Ankara ile Şam arasında diyaloğun, 1998'de imzaladıkları Adana Mutabakatı'na dayandırılması gerektiği açık. Nihayetinde taraflar temasları esnasında söz konusu mutabakatı bir biçimde netleştirmek ya da onda birtakım değişiklikler yapmayı gerekli görür, bunu karşılıklı olarak kabul edilir bulurlarsa, bu onların kararı olur, tabii ki biz de bunu kabul eder ve destekleriz."
 
'KÜRTLER VE ŞAM ARASINDAKİ DİYALOGU DA DESTEKLERİZ'
 
Lavrov, Suriye topraklarından Türkiye ve diğer komşu ülkelere bir tehdit gelmemesi için, Kürtler ve Şam arasında diyalog kurulması gerektiğini söyledi ve Rusya'nın söz konusu diyalogu da olabilecek tüm şekillerde desteklemeye hazır olduğunu kaydetti.

Lavrov, "Taraflardan her ikisi de Rusya'nın onlara bu süreçte yardımcı olmasını istediklerini gösterdi" dedi. 

Demokrat Haber’e Patreon'dan bağış yapabilirsiniz > > > > >


YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER