Kurtulmuş’tan Schulz'a: Türkiye'yi hizaya sokacağını zannetmemesi lazım

Kurtulmuş, gündeme ilişkin açıklamalarda bulundu

Kurtulmuş’tan Schulz'a: Türkiye'yi hizaya sokacağını zannetmemesi lazım

Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş, AB ilerleme raporu, başkanlık sistemi, yeni anayasa ve rektörlük seçimlerine ilişkin açıklamalarda bulundu.

Avrupa Parlamentosu Başkanı Martin Schulz, “Türkiye’de idamın yeniden getirilmesinin kırmızı çizginin aşılması anlamına gelir” açıklamasına değinen Kurtulmuş, “Schulz'un sözlerine anlam vermek mümkün değil. Türkiye'nin terörle mücadelesinden rahatsız olan bu tür yaklaşımları kabul etmek mümkün değil. Türkiye egemen bir ülkedir. Dolayısıyla kimsenin Türkiye'yi hizaya sokacağını zannetmemesi lazım.” dedi.

Hükümet sözcüsü Numan Kurtulmuş Derik Kaymakamı Muhammed Fatih Safitürk'e bombalı saldırının ana faillerinin yakalandığını, 62 kişinin gözaltında olduğunu açıkladı.

Numan Kurtulmuş'un açıklamasından satır başları:
 
AVRUPA BİRLİĞİ İLERLEME RAPORU

Gerekli bütün açıklamalar yapıldı. Avrupa Birliği ilerleme raporu yanlı, Türkiye'ye karşı hiçbir zaman kabul edilemeyecek bir ilerleme raporudur. Bu raporun içeriğini kabul etmediğimizi ifade etmek isterim. Schulz'un sözlerine anlam vermek mümkün değil.

Türkiye'nin terörle mücadelesinden rahatsız olan bu tür yaklaşımları kabul etmek mümkün değil. Türk halkının 15 Temmuz'da verdiği mücadelede de Avrupa'nın arkamızda durduğunu söylemek mümkün değil. Türkiye egemen bir ülkedir. Dolayısıyla kimsenin Türkiye'yi hizaya sokacağını zannetmemesi lazım.
 
FIRAT KALKANI
 
Fırat Kalkanı operasyonu planlandığı şekilde devam ediyor. Türkiye, havadan desteğini sürdürmeye yeniden başlamıştır. Operasyon, El Bab'a doğru planlandığı şekilde ilerliyor.
 
ANAYASA ÇALIŞMALARI
 
330'u bulduğumuz anda bu gündeme getirilecektir. MHP ile görüşmelerimiz devam ediyor, CHP'ye de kapımız açıktır. Mühim olan halkın büyük kesimlerinin katıldığı anayasal bir değişim yapmaktır. Bizim görüşümüz parlamentodan yeşil ışık çıktığında bunu halka götürmektir.
 
Türkiye'de yürütmenin tek elde toplanacağı bir sisteme geçişi öngörüyoruz. Tam, güçlendirilmiş başkanlık modelidir üzerinde durduğumuz. Daha fazla denetlenebilen sistem öngörüyoruz.

YURTDIŞINDAKİ FETÖ ÜYELERİ

Türkiye'nin FETÖ'yle mücadelesi geçici bir mücadele değildir. 'Bir ay, iki ay, üç ay mücadele edelim ondan sonra bu işi bitirelim...'. 40 yıldır devletin içerisine sinmiş olan gizli bir çeteden, bir terör örgütünden bahsediyoruz ve bunların bir kısmının da maalesef yurt dışına çıktığını biliyoruz.

Devletimiz, millet adına bu unsurları Türkiye Cumhuriyeti devletinin içinden temizlemek için her türlü çalışmayı yapacaktır, bundan emin olun. Gerekirse yasal süreçler tamamlandıktan sonra, yurt dışına kaçanlarla ilgili de vatandaşlıktan çıkarma çalışması yapılabilir. Ne gerekiyorsa o olur ama şu an itibarıyla bu çalışmanın netleşmiş bir takvime bağlanmadığını ifade etmek isterim.

BOĞAZİÇİ ÜNİVERSİTESİ REKTÖR SEÇİMİ

Rektör seçimleri konusunda maalesef üniversitelerde kamplaşmalar olur, rektörlük seçimi bittikten sonra bile bu tartışmalar bütün o dönem boyunca devam ederdi. Az oy alanın seçildiği dönemler önceden de oldu. Bu kapsamda KHK çerçevesinde Cumhurbaşkanımız önüne koyulan isimlerden birini seçmiş oldu. Umarım Boğaziçi Üniversitesi için hayırlı olur.

MHP VE CHP İLE GÖRÜŞMELER

Prensip olarak görüşme yapmaya karar vermek önemlidir. Hem Kılıçdaroğlu hem de Bahçeli'yle bildiğim kadarıyla planlanmış biri görüşme yok.

DOLARDAKİ YÜKSELİŞ

Önce şunu ifade edeyim dolar sadece Türk parası karşısında değer kazanmıyor. Doların bu kadar değerlenmesi ABD ekonomisi için de pozitif bir durum değildir.  Türkiye ekonomisindeki yapısal nedenlerden dolayı dolar değerlenmiyor. Bu geçicidir, bu şartlar ortadan kalktıktan sonra dolar belli bir seviyenin altına inecektir. Telaşlanacak bir durum olmadığını söylemek isterim.
 
 

Güncelleme Tarihi: 14 Kasım 2016, 23:15

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER