Kurtulmuş: Siyaset dili değişecek

Başbakan Yardımcısı, siyaset dilinin kavga ve düşmanlık üzerine değil karşılıklı müzakere diline dönüşeceğini ifade etti

Kurtulmuş: Siyaset dili değişecek

Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş gündeme dair açıklamalarda bulundu.

15 Temmuz ve sonrasına dair konuşan Yıldırım, "Bu FETÖ’cü örgütün amacı Türkiye’yi iç savaşa sokup işgale hazır hale getirmekti" dedi.

Kurtulmuş, TSK’daki değişime de işaret ederek “Bundan sonra emir komuta zinciri içerisinde sadece vatan savunmasıyla ilgilenecektir” dedi.

CNN Türk’e konuşan Kurtulmuş’un açıklamasından öne çıkan kısımlar şöyle:

“Bu FETÖ’cü örgütün amacı Türkiye’yi iç savaşa sokup işgale hazır hale getirmekti. Siyaset parçalansın istediler ama tam tersine siyaset derlenip toparlandı. Bugünkü mitingin (Yenikapı mitingi) önemi de bu. Bunlar neyi planladıysa tam tersi oldu. Şu 3 haftada oluşan ruhu 30 yılda oluşturmak mümkün değildi. Siyaset dili değişecek. Siyaset dili kavga ve düşmanlık üzerine değil karşılıklı müzakere diline dönüşecek.


TSK’DA YAPILAN DEĞİŞİKLİKLER

“Türk Silahlı Kuvvetleri, emir komuta zinciri içerisinde bundan sonra sadece vatan savunmasıyla ilgilenecektir. Yani bir daha Türk Silahlı Kuvvetlerinin içerisinde, birilerinin çıkıp 'ben uçağı uçurayım, helikopteri uçurayım, şunu yapayım, bunu yapayım' diye kısa vadede bir tehdit oluşturmayacağı, uzun vadede de yaptığımız, yapmaya başladığımız yapısal dönüşümlerle birlikte darbe üreten sistemi, darbe üreten sistemin zemini olarak Türk Silahlı Kuvvetlerini kullanan bu yapının artık var olmayacağını, artık Türk Silahlı Kuvvetlerinin de bir yeniden yapılanma sürecine girerek modernizasyon aşamasından geçeceğini görüyoruz. Böylece Türk Silahlı Kuvvetlerinin tek vazifesi, vatan savunması.

“Milletin birliğini, beraberliğini, sınırlarımızı dış tehlikelere karşı, Türkiye'yi koruyacak ama iç siyasetin bir parçası olarak asla kullanılmayacak. Milli iradeyi baskı altına alan bir silahlı unsur olarak asla kullanılmayacak. Ne emir komuta zinciri içerisinde bu olacak ne de işte böyle FETÖ'cü eşkıyalar gibi ordunun içinden çıkan birtakım çete mensuplarının bir darbe yapması asla mümkün olmayacak.     

“Vatandaşlarımız rahat olsun. Sadece bugün için değil, inşallah bundan sonraki bu yeniden yapılanmanın sağlanmasıyla birlikte taşlar yerli yerine oturacak. Herkes işine bakacak. Asker işine bakacak, polis işine bakacak, sivil bürokratlar işine bakacak, siyaset işine bakacak. Kimse siyasetin işine karışmayacağı gibi siyaset, yani milletin iradesini temsil eden parlamento, her şeyin üstünde olacak ve parlamento milli iradenin tıkır tıkır işlemesinin teminatı haline gelecek.

DEVLETTE ŞEFFAFLIK

“Siz bir takım insanlara devletin bazı kadrolarını kapattığınızda FETÖ tipi yapılar ortaya çıkıyor. Siz bunu kapatırsanız, siz paralele yapılanmanın önün açmış oluyorsunuz. Bundan sonra bundan ders alarak devleti şeffaf hale getirmemiz lazım. Üç tane kriterimiz var: Ehliyet, liyakat ve vatandaşa sadakat.

MEMUR İZİNLERİ

“O tedbiren yapılmış bir şey. Biz de vatandaşlarımızın mağdur olmamasını isteriz ama bir tarih vermek doğru değil. Gerek kalmadığında açıklamayı yapacağız.

CEMAAT VE SİYASET

“Geçmişten bu yana siyasete uzak gibi görünüp siyasetin göbeğinde oldular. Her partinden bu grubun üyeleri olduğu, bilinenler var belki bilinmeyenleri de var. Devleti ele geçirmek için harekete geçen ve 40 sene hazırlanan bir hareketin siyaset ayağının olmaması da düşünülemez. Mutlaka siyaset ayağı da vardır ve bunun da ortaya çıkarılması gerekir.

“Ben isimler ile ilgili konuşmuyorum. Genel prensibi söylüyorum. Bu grubun iktidardan istifade ettikleri açık mıdır açıktır. İktidardan bu kadar yoğun istifade edenlerin iktidar partisi içinde dostlarının arkadaşlarının olamaması muhaldir. Hiç kimseyi kast ederek söylemiyorum.

İDAM

“Nereye gitsek vatandaşlarımız idam cezasını istiyor. Ama bir feraset de sergiliyor. ‘Bu devletimizi zora sokacaksa siz Türkiye için hayırlısı neyse onu yapın’ diyor. Bu konu resmi olarak konuşulan bir konu değildir. Bu konu toplumsal bir talep olarak gelirse siyaset buna seyirci kalmaz.
Kuleli askeri lise öğrencilerini kullanacak kadar şerefsiz adamlar bu darbeciler.

ASKERLİK SÜRESİ KISALIR MI?

O belki ileride olacak bir şey.

GÜLEN’İN İADESİ

ABD Fethullah Gülen’i iade etmezse ilişkilerimiz çok kötüleşir.
 
Güncelleme Tarihi: 07 Ağustos 2016, 16:11
YORUM EKLE