Kurtulmuş: Parti kapatmaya da, milletvekilliğinin düşürülmesine de karşıyız

Hükümet Sözcüsü Numan Kurtulmuş, Bakanlar Kurulu sonrası açıklamalarda bulundu

Kurtulmuş: Parti kapatmaya da, milletvekilliğinin düşürülmesine de karşıyız
Başbakan Yardımcısı ve Hükümet Sözcüsü Numan Kurtulmuş, HDP Eş Genel Başkanları Selahattin Demirtaş ve Figen Yüksekdağ başta olmak üzere HDP’nin önde gelen isimlerinin milletvekilliğinin düşürüleceği iddialarıyla ilgili olarak "Prensip itibariyle parti kapatmaya da, milletvekili düşürülmesine de karşı olduğumuzu ifade ediyoruz. Biz sorumluluğumuzu yerine getirirken HDP’nin de sorumluluklarını yerine getirmesi en önemli borçtur" dedi. 

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, HDP Eş Genel Başkanları Selahattin Demirtaş ve Figen Yüksekdağ'ın özyönetime ilişkin  açıklamalarının anayasa suçu olduğunu belirterek, “Dokunulmazlıklarının kaldırılması suretiyle başlayacak süreç, terörle mücadele açısından ülkemizdeki havayı da olumlu yönde etkileyecektir” demişti.

Numan Kurtulmuş, Başbakan Ahmet Davutoğlu başkanlığında toplanan Bakanlar Kurulu toplantısının ardından basın toplantısı düzenledi.

Kurtulmuş'un açıklamalarından öne çıkanlar şöyle:

HDP VE DOKUNULMAZLIK TARTIŞMALARI

‘’Türkiye bu tabloyu geçmiş dönemlerde maalesef defaatle yaşadı. Parti kapatmanın siyasete en ufak bir faydası olmadığını gördük. Aynı şekilde dokunulmazlıkların kaldırılmasında çok bir sonuç olmadığına şahitlik ettik.

‘’HDP’ye dostça tavsiyemiz şudur; terörün sona erdirilmesi, tüm vatandaşlarımızın eşit olması için en büyük sorumluluk HDP’ye düşüyor. Demokrasinin yöntemlerini kullanması, öncelikle barışı getirirler mi diye oy veren kitlenin taleplerini göz önünde bulundurmaları gerekiyor. Kimse HDP’ye terörü desteklesin diye oy vermedi.

‘’Dolayısıyla öncelikli olarak büyük sorumluluk HDP’ye düşüyor. Zaten parlamentodalar, hangi fikri demokratik yollarla dile getireceklerse buyursunlar getirsinler. Parlamento, demokrasi dışı yollarla Türkiye’nin parçalanma sürecine girmesini sağlayacak sözlerden, eylemlerden kaçınmalıdırlar. Tavsiye olarak sürekli dile getiriyoruz, umarım faydalanırlar. Türkiye hiçbir zaman antidemokratik ortamlarda ne ekonomik olarak,  ne sosyal olarak ileri gitmedi. Ne zaman ki hukuki ve siyasi anlamda demokrasi adımları attı, herkes bu sürece katkı sağladı, o zaman Türkiye gelişti.

‘’HDP kendine oy veren insanların hakkını hukukunu koruyacaksa demokratik teamüllere uyarak katkı sunmalılar. Aksi takdirde hendek siyasetinin yanında durarak, destek vererek, ortaya koyan illegal unsurları meşru hale getirmeye çalışarak Türkiye’de siyaset yapılamaz. Prensip itibariyle parti kapatmaya da, milletvekili düşürülmesine de karşı olduğumuzu ifade ediyoruz. Biz sorumluluğumuzu yerine getirirken HDP’nin de sorumluluklarını yerine getirmesi en önemli borçtur.’’

BÖLGEDEKİ ÇATIŞMALARDA SİVİL ÖLÜMLERİ İDDİALARI

‘’Terörle mücadele içerisinde maksadını aşan bazı olaylar olabilir. Kamuoyuna şunu söylüyoruz; herkes rahat olsun. Herhangi bir yanlışlık yapıldıysa, soruşturma yapılır. Herkesten de hesap sorulur. Geçmiş terörle mücadele ortamında, bir terörist cesedinin yerde sürüklenmesi olayına karışan dört emniyet mensubunun açığa alındığını biliyorsunuz. Terörle mücadele başka bir şeydir, sivillere zarar verme başka bir şeydir, hatta ve hatta öldürülen bir teröristin cesedine saygı çerçevesinde davranmak başka bir şeydir.’’

FİŞLEME

Bu çerçevede bugün Bakanlar Kurulumuza gelen konu, Kişisel Verilerin Korunmasıyla İlgili Kanun tasarısıdır" dedi.

‘’Eski dönemlerde yaşadığımız ve sürekli tartıştığımız o fişleme endişeleri ve fişlemeyle ilgili tartışmalar bütünüyle rafa kalkacak ve insanlarla ilgili kişisel veriler, yasal olarak bir kurum tarafından izlenecektir.’’

(Kaynak: T24)

Güncelleme Tarihi: 16 Şubat 2016, 18:49

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER