Kurtulmuş: Biz Irak'ın toprak bütünlüğünden yanayız

“15 Temmuz darbe teşebbüsüne kontrollü darbe demek akla ziyandır”

Kurtulmuş: Biz Irak'ın toprak bütünlüğünden yanayız

Hükümet Sözcüsü Numan Kurtulmuş, Bakanlar Kurulu’nun ardından gündeme ilişkin açıklamalarda bulundu.

Irak Kürdistan Bölgesel Yönetimi’nin 25 Eylül’de yapacağı bağımsızlık referandumunu değerlendiren Kurtulmuş, Irak’ın toprak bütünlüğünden yana olduklarını söyledi.

Kurtulmuş, “Biz Irak'ın toprak bütünlüğünden yanayız. Bizim Kuzey Irak yönetimi ile çok yakın bir diyalog içinde çalıştığımızı da bütün dünya biliyor ama temel tezimiz Irak'ın toprak bütünlüğüdür. Kuzey Irak'taki yöneticilerin bu konuyu bir kez daha gözden geçirmelerinin daha doğru bir yol olduğunu düşünüyoruz” dedi.

Kurtulmuş, bedelli askerlikle ilgili soruya, “Bakanlar Kurulu'na gelen böyle bir teklif yok” diye yanıt verdi.

Kurtulmuş’un konuşmasından satır başları şöyle:

BEDELLİ ASKERLİK

Bedelli askerlik sosyal medyanın en fazla devreye girdiği alanlardan bir tanesi. Bakanlar Kurulu'na gelen böyle bir teklif yoktur.

15 TEMMUZ DARBE GİRİŞİMİ

Bir kere kontrollü darbe teşebbüsü lafını söylemek 15 Temmuz darbecilerine destektir. El insaf 250 şehidin olduğu, 2184 gazinin bulunduğu bir darbe teşebbüsüne kontrollü darbe demek akla ziyandır. Türkiye'de 5 tane darbe oldu, bunların birinde başbakan da idam edildi. Ama bu kadar millet düşmanı bir darbe olmadı. Herkesin 15 Temmuz sonrası ortaya çıkan manzarayı düşünmesi lazım.

FETÖ'yle daha iyi mücadele verilebilir, bu konuda kimin ne fikri varsa onu dinlemeye hazırız.

IRAK’TAKİ BAĞIMSIZLIK REFERANDUMU

Biz her halükarda, bölge ile ilgili görüşmelerimizi çok net olarak ifade ediyoruz. İlgili bütün muhataplarımıza söylediğimiz sözler aynıdır. Biz Irak'ın toprak bütünlüğünden yanayız. Bizim Kuzey Irak yönetimi ile çok yakın bir diyalog içinde çalıştığımızı da bütün dünya biliyor ama temel tezimiz Irak'ın toprak bütünlüğüdür. Kuzey Irak'taki yöneticilerin bu konuyu bir kez daha gözden geçirmelerinin daha doğru bir yol olduğunu düşünüyoruz.

UYUM YASALARI

Uyum yasaları ile ilgili konu TBMM'ye bugünlerde gönderilecek, imzalandı.

AİHM’İN KHK KARARI

AİHM'in verdiği karar doğru bir karardır. Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'nden önce OHAL komisyonu vardır. Gelinen noktada komisyon üyeleri belirlendi. Bu komisyon bütün dosyaları tek tek inceleyecek. Mağdur olduğunu iddia eden herkesin başvuracağı bir merkez var. Temmuz'da başvurular başlayacak.

KATAR KRİZİ

Bölgede bu kadar sorun varken, bölgede mezhep çatışmasının körüklenmeye başladığı görülürken Körfez Ülkeleri gibi ülkelerin aralarındaki farklılıkları gidermek için çaba göstermeleri lazım. Krizler geliştiğinde bunu çözmek zordur. Biz başından beri sorunun çözülmesi için sayın Cumhurbaşkanımız bir mekik dokuması yaptı. Biz bu sorunun samimi olarak çözülmesini istiyoruz.

Güncelleme Tarihi: 13 Haziran 2017, 10:53

Demokrat Haber’e Patreon'dan bağış yapabilirsiniz > > > > >


YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER