'Kürtlerin yaşadığı coğrafyaya Kürdistan denir'

BDP'li Başkandan 'Kürdistan' açıklaması...

'Kürtlerin yaşadığı coğrafyaya Kürdistan denir'

NUSAYBİN - Nusaybin’in BDP’li Belediye Başkanı Ayşe Gökhan, Şanlıurfa’daki ’Tarihi Kentler Birliği’ toplantısında söylediği ’Kürdistan’ kelimesi nedeniyle kendisine gösterilen tepkiyi makamında düzenlediği basın toplantısıyla değerlendirdi. Nusaybin Belediyesi’nin, Tarihi Kentler Birliği’nin kurucu üyesi olduğunu hatırlatan Gökhan, şunları söyledi:

"Konuşmamda Kürtçe ve Türkçe katılımcıları selamladım. Urfa’nın tarih boyunca çok dilli, çok kültürlü ve farklı inançların, kimliklerin birlikte yaşadığına vurgu yaptım. Tarihi Kentler Birliği’nin Meclis Toplantısı’nın kurucu üye belediyesinin başkanı olarak iki temennide bulundum. Birliğin 2012 toplantısının da yine Kürdistan’da yapılmasını önerdim."

‘SELÇUKLU, OSMANLI BELGELERİNE BAKSINLAR’

Kendisine gösterilen tepkinin basında gündeme getirildiğini belirten Başkan Ayşe Gökhan şöyle devam etti:

"Tepki gösterenlere tek tek yanıt vermeyeceğim. Ama tepki gösterenlere bir tek önerim var. Derhal, hemen Selçuklu ve Osmanlı belgelerine baksınlar. Kürtlerin yaşadığı coğrafyaya ’Kürdistan’ denir. 1921 Anayasası'ndaki ’Kürdistan’ sözcüğünü de, belge ve haritalardaki tanımları da 'provokatif ve bozguncu' olarak nitelendirebilecekler mi?" (haberler.com)  

YORUM EKLE