Kürt partilerden birlik deklarasyonu: Kürt halkını güçlerini birleştirmeye çağırıyoruz

Diyarbakır’da toplanan ve "Kürdistani İttifak Çalışması" adı altında faaliyetlerini yürütme kararı alan Kürt partilerinin temsilcileri, Ocak ayında bir çalıştay gerçekleştirecek

Kürt partilerden birlik deklarasyonu: Kürt halkını güçlerini birleştirmeye çağırıyoruz

Halkların Demokratik Partisi (HDP), Demokratik Bölgeler Partisi (DBP), Demokratik Toplum Kongresi (DTK), Devrimci Demokrat Kürt Derneği (DDKD), Kürdistan Demokrat Partisi-Türkiye (KDP-T), Kürdistan Demokrat Partisi- Kuzey (KDP-Bakur), İnsan ve Özgürlük Partisi, Azadi Hareketi, Azadi Partisi ve Kürdistan Komünist Partisi (KKP) temsilcileri, Diyarbakır'da dün “ulusal birlik” için yaptıkları toplantının deklarasyonunu açıkladı.

Merkez Yenişehir ilçesindeki bir otelde yapılan toplantıya, DTK Eşbaşkanı Berdan Öztürk, DBP Eş Genel Başkanı Keskin Bayındır, HDP milletvekilleri Tayyip Temel ve Nusrettin Maçin ile partilerin temsilcileri katıldı. Deklarasyonun Türkçesini  DBP Eş Genel Başkanı Saliha Aydeniz, Kürtçesini ise İnsan ve Özgürlük Partisi Genel Başkanı Mehmet Kamaç okudu.

 “Kürt halkını baskı ve zulme karşı güçlerini birleştirmeye çağırıyoruz” denilen deklarasyonda, “Halkımız lehine güçlü bir uluslararası kamuoyu yaratmıştır. Eğer bizler ortaklaşıp, güçlerimizi birleştirirsek; demokratik, barışçıl ve siyasal mücadelemize yönelik uluslararası kabul ve destek daha da güçlü olacaktır” ifadeleri kullandı.

“Kürt halkını baskı ve zulme karşı güçlerini birleştirmeye çağırıyoruz!” başlığı ile yayınlanan ortak deklerasyon şu şekilde:

AK-Parti-MHP iktidarı, var olan yasaları ve uluslararası normları çiğneyerek, halkımızın oyları ile seçilmiş Belediye Başkanları ve seçilmiş meclis üyeleri yerine kayyım atıyor. Böylece yerel demokrasiye ve halkımızın siyasi iradesini seçim yolu ile belirlemesine darbe vuruyor. Açıkça halkımızın iradesini tanımıyor.

Kürt siyaset kadrosuna yönelik keyfi gözaltılar, tutuklamalar, sabaha karşı evlere yönelik baskınlar ve tutuklamalar hız kesmeden devam ediyor. Halkımızın ve seçilmiş temsilcilerinin yasal, meşru siyaset yapma hakkını iktidar fiilen ortadan kaldırıyor.

Burada ve sınır ötesinde yaşananlar halkımızda ve siyaset kadrolarında; öfke birikimiyle birlikte başta ulusal ittifak olmak üzere meşru-yasal zeminde etkili bir şekilde karşı koymak için yeni arayışları da zorunlu kılmaktadır.

Kürdistan parçalarında yaşanan gelişmeler; Kürdistan halkını dünya halklarının ve kamuoyunun ilgi odağı haline getirmiştir.

Halkımız lehine güçlü bir uluslararası kamuoyu yaratmıştır. Eğer bizler ortaklaşıp, güçlerimizi birleştirirsek; demokratik, barışçıl ve siyasal mücadelemize yönelik uluslararası kabul ve destek daha da güçlü olacaktır.

İçinde bulunduğumuz zorlu koşulların üstesinden gelebilmek için halkımızın talebi, ortaklaşmak ulusal baskı ve zulme, yoksulluk ve ekonomik çöküşe birlikte karşı durmaktır.

Bu amaçla 05 Aralık 2019 tarihinde aşağıda imzası bulunan siyasi parti ve hareketlerimiz ulusal ittifak gündemiyle toplantı gerçekleştirdiler.

Toplantıda:

I-Kuzey Kürdistan’da Ulusal İttifak yaratmayı;

II-Kalıcı Ulusal İttifaka varma hedefinde faaliyetlerini ‘Kürdistani İttifak Çalışması’ adı altında sürdürmeyi;

III- Ulusal İttifakın yapısı, çerçevesi, bileşenleri, işleyişi, yol ve yöntemine ilişkin 18-19 Ocak 2020 tarihinde iki günlük bir Çalıştay gerçekleştirmeyi;

IV-Çalıştay hazırlığının beş kişilik bir komisyon tarafından organize edilmesini;

V- Ulusal İttifak faaliyetinin başlangıç aşamasında hali hazırda yer almayan tüm Kürdistanî parti ve hareketlerimizin Kürdistani İttifak Çalışması’nın içinde yer almaları için saflarımızın açık olduğunu; kararlaştırdı.

Ülkemizin, halkımızın duyarlılıklarını, kaygılarını, kazanımlarını dikkate alan Kürdistani İttifak Çalışması olarak; halkımıza, aydınlarımıza, rûspilerimize, tüm sivil toplum örgütlerimize çağrımız, bugün ilk adımını attığımız bu tarihi yürüyüşte bizi görüş, öneri ve eleştirilerinizle destekleyin. Bu yürüyüşü birlikte omuzlayalım, kalıcı Ulusal İttifak hedefini birlikte büyütelim diyoruz.

KATILIMCILAR

Azadî Hareketi

PartiyaAzadî

Demokratik Bölgeler Partisi - DBP

Devrimci Demokrat Kürt Derneği - DDKD

Demokratik Toplum Kongresi -DTK

Halkların Demokratik Partisi - HDP

İnsan ve Özgürlük Partisi – İÖP 

Kürdistan Komünist Partisi - KKP

Platforma DemokratênKurd – PDK-Bakur

Partî Demokrata KurdistanaTirkîye -PDK-T

YORUM EKLE
YORUMLAR
M.kureyşi yaruk
M.kureyşi yaruk - 11 ay Önce

Kürdistani ulusal ittifak baba katali itta dı teraki zihniyetinin devamı bir versiyonu olan chp len birlikteğini sürdürmeye devam diyen bir anlayışın temsiliyet hakkının olmadığını düşünüyorum. Bir taraftan kuruluş felsefesi kürtleri yok saymak asimilasyon olan bir cumhuriyetin güçlendirmesi olan bir anlayışın kürt sözcüğü ve cümle kurmakta imtina edenlerin kürt ulusal birliktelikten söz etmesi ;doğrusu anlamış değiliz bu ne perhiz bu ne lahana turşusu kürt halkı eşit vatandaşlık hakı dediğinde gidin bizi kemalistlere teslim edin insafına bırakın değildir. Kürtleri yok etme bay pasa uğratma projesidir öyle görüyor ve algılanıyor.

SIRADAKİ HABER