Kürkçü: Meclis, barış kurucu kurum olma fırsatını kaçırdı

Erturğrul Kürkçü, 'Uludere Raporu'nun kabulünün 'yeni sürece zararı olduğunu' belirtti...

Kürkçü: Meclis, barış kurucu kurum olma fırsatını kaçırdı

BDP Milletvekili Ertuğrul Kürkçü Uludere raporunun Alt Komisyon'dan geldiği haliyle kabulüyle Meclis’in barış kurucu bir kurum olarak kendisini yeniden değerlendirme fırsatını kaçırdığını söyledi.

“Ne yazık ki bu haksızlığa ve adaletsizliğe komisyondaki sayımız yetmediği için engel olamadık” diyen Kürkçü raporun BDP, CHP ve MHP’li üyelerin karşı oyuna rağmen AKP’li çoğunluğun oylarıyla kabul edildiğini anlattı.

Kürkçü, “Tartışma boyunca muhalefettekiler esasen bu katliamda köylülerin hedef alınmış olacağına dair bir kuşkuya rağmen bu katliamın gerçekleştirildiğini, dolayısıyla olayda kasıt olduğunu, bu olayın sorumlusunun da doğrudan genelkurmay başkanı olduğunu savundu. Ancak AKP’li üyeler elde başka bilgi ve belge olmadığından mahkeme tarafından kararlaştırılmak üzere raporun mahkemeye gönderilmesine karar verdiler,” dedi.

Kürkçü bu kararın Roboskili aileler dahil olmak üzere hiç kimseyi tatmin etmediğini, insanların acısını ve yasını arttırdığını belirtti.

“YENİ SÜRECE ZARARI OLDU”

Ertuğrul Kürkçü kararın yeni sürece hiçbir katkısı olmadığını da vurguladı.

“Bu şekilde yeni sürece hiçbir katkısı olmadığı gibi zararı da oldu, Meclis kalbi kırılmış, üzgün, yaslı ailelerle barışma fırsatını kaçırdı. Onlarla birlikte milyonlarca insanın da kalbini kırdı,” diyen Kürkçü, toplantıda komisyonun çoğunluğunu oluşturan AKP’li üyelerin muhalefetten gelen eleştiriler karşısında son derece zayıf düştüğünü ifade etti.

Ertuğrul Kürkçü, “Ama içinde oldukları iktidar ağları onların bu kararın arkasında durmalarını gerektirdiği için orada durdular. Bu şekilde Meclis aslında barış kurucu bir kurum olarak kendisini yeniden değerlendirme fırsatını elden kaçırdı. Burayı AKP genel merkezinin ve başbakanın bir noterliği olarak yeniden eski konumuna iade etti,” diye belitti.

Kürkçü komisyonun kararını kabul etmediklerinin de altını çizdi: “Bu kararı kabul etmiyoruz, tanımıyoruz. Hak, adalet yerini buluncaya kadar da ailelerle, köyle birlikte, ülkedeki bu adaletsizliğe karşı mücadele edeceğiz. Eninde sonunda bizim davamızı görecek bir mahkeme bulacağız.” (bianet)

Güncelleme Tarihi: 28 Mart 2013, 13:45

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER