Kürkçü: Erdoğan'ı sarayına gömeceğiz

İzmir'de bir halk toplantısına katılan Ertuğrul Kürkçü, AKP’yi geriletecek tek gücün HDP olduğuna dikkat çekti

Kürkçü: Erdoğan'ı sarayına gömeceğiz

HDP İzmir Milletvekili Adayı Ertuğrul Kürkçü, AKP’yi geriletecek tek gücün HDP olduğuna dikkat çekti ve “Barajı aşarak Erdoğan’ı sarayına gömecek ve başkan olmasının önüne geçeceğiz” dedi.

Halkların Demokratik Partisi (HDP) İzmir İl Örgütü; HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş’ı bir kez daha İzmir’de ağırlamaya hazırlanıyor. 23 Mayıs’ta Gündoğdu Meydanı’nda yapılacak olan Büyük İzmir HDP Mitingi öncesinde tüm ilçelerde halk toplantıları düzenleyen HDP’liler Pınarbaşı’nda Bornovalılarla buluştu.

Pınarbaşı’ndaki halk toplantısına katılan HDP milletvekili adaylarından Ertuğrul Kürkçü AKP’yi geriletecek tek gücün HDP olduğuna dikkat çekip “Erdoğan’ı sarayına gömeceğiz” derken, 2. Bölge milletvekili adaylarından İbrahim Akın da HDP’nin ezberleri bozarak 7 Haziran zaferine yürüdüğüne vurgu yaptı ve “8 Haziran’da AKP düşmüş olacak” dedi.

“HDP: UMUDUN ADI”

HDP Milletvekili adaylarından Ülkü Yalçınkaya ve HDP Bornova İlçe Eş Başkanlarının da bulunduğu halk toplantısında konuşan Ertuğrul Kürkçü; bugün Türkiye’deki tüm halkların, ihmal edilen, baskı altında tutulan, ihtiyaçları karşılanmayan, yoksulluğa, yoksunluğa mahkûm edilen, savaşlarda şiddetle, zulümle yönetilmeye çalışılan insanlar için bir umut olduğunun altını çizdi ve “Bu umut HDP’dir. HDP halkların umududur ve biz bu umudu sandığa taşıyacağız” dedi.

‘BİZ BARAJI GEÇERSEK ERDOĞAN BAŞKAN OLAMAYACAK’

HDP’nin barajı aşacak olmasının AKP kurmaylarını endişelendirdiğini belirten Kürkçü, “AKP’lilerin, başbakanın yanı sıra Cumhurbaşkanı Erdoğan da endişeleniyor. Erdoğan tarafsızlık ilkesine aykırı davranarak il il dolaşıp AKP’ye oy istiyor ve bunu meşrulaştırmaya çalışıyor” diyerek şöyle devam etti: “Çünkü biz barajı geçtiğimizde başkan olamayacağını biliyor. Biz de barajı aşarak Erdoğan’ı başkan yaptırmayacağız, onu sandığa gömeceğiz”

Türkiye’nin en batısında olan İzmir’de de HDP’nin önemli partilerden biri haline geldiğine vurgu yapan Kürkçü, havaalanında karşılaştığı 4 eski bakandan 3’ünün oyunu HDP’ye verecek olmasının sevindirici olduğuna dikkat çekti ve “HDP sadece Kürtlerin hakkını savunsaydı, İzmir’de bu seviyeye yükselemezdik. HDP sadece Kürtlerin değil, Türklerin, Alevilerin, tüm ötekileştirilenlerin, tüm ezilmişlerin partisi. Bu yüzden da barajı aşacağız” ifadesini kullandı.

‘HİÇBİR KÜRT, ZALİM AKP’YE OY VERMEMELİ’

HDP milletvekili adayı Ertuğrul Kürkçü CHP’nin oyunun yüzde 30 olması durumunda bile AKP’nin geriletilmesinin mümkün olmadığını, ancak HDP’nin barajı aşmasıyla AKP’nin geriletebileceğinin de altını çizerek: “ Bu yüzden hiçbir Kürt, zalim AKP’ye oy vermemeli. Biz dünyanın gözünün üzerimizde olduğu bu seçimlerde nefes almak için bir gedik açmak istiyor. Bu gediği açamazsak onlar bizi Ege Denizi’ne süpürmek ister. Ama gelin biz onların iktidarını denize süpürelim, çünkü onlar iktidarda olduğu sürece bize hayat hakkı yok, bize hayat hakkı olmadığı sürece de onlar iktidardalar” dedi.

“SEN, KÜRTLERDEN DESTEK ALAMAYACAKSIN”

HDP İzmir Milletvekili Adayı İbrahim Akın da Pınarbaşı’nda yaptığı konuşmada Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Kürtlere yönelik yaptığı konuşmalara dikkat çekti ve “Sen daha dün Kobani düştü düşecek, diyerek sevincini belli ediyordun. Şimdi de bir ‘Kürt kardeşlerim’ diyorsun, bir ‘Kürt sorunu yoktur’ diyorsun. Sen hiçbir zaman Kürtlerin oyunu alamayacaksın” dedi.

HDP’nin İzmir’de yürüttüğü çalışmalarla insanların kalplerine girdiğine vurgu yapan Akın, “ Bu sevgi, yeni Yaşam Çağrımız sayesindedir. Çünkü biz bu ülkede yeni siyaseti kurmak istiyoruz. Sayın Öcalan’ın başlattığı barış sürecinden bu yana artık bu hikâye çok önemli, halkların buluşması gerçekleşiyor,  bu çok önemli” ifadesini kullandı.

HDP’nin tüm ezberleri bozarak ortak mücadele zemini yarattığını söyleyen İbrahim Akın, anketlerde ‘HDP’ye asla oy vermem’ diyenlerin oranının yüzde 15’lere indiğine de dikkat çekerek “İlk başlarda HDP’ye çok uzak duranlar, izlediğimiz yol ve yeni yaşam çağrımız sayesinde bugün artık farklı düşünüyorlar” dedi. Akın; HDP seçim bürolarına, standlarına ve mitinglerine yapılan saldırılar konusunu da konuşmasına taşıdı ve “ Bu saldırılar provokasyonlar bizi yıldırmayacak ve barışçıl çalışmalarımızla barajı aşacağız” dedi.

HDP İzmir Milletvekili adayları Ertuğrul Kürkçü, İbrahim Akın ve Ülkü Yalçınkaya, Pınarbaşı halk buluşmasında; HDP Büyük İzmir Mitingi’ne de çağrı yaptılar.

HDP’nin 23 Mayıs’ta Gündoğdu Meydanı’nda saat 15.00’te başlayacak mitingine, HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş da katılacak.

Güncelleme Tarihi: 15 Mayıs 2015, 10:39
YORUM EKLE