Kürkçü: Dün beraber yiyordunuz, bugün birbirinizi yiyorsunuz!

HDP Eş Genel Başkanı Kürkçü, Antalya'daydı…

Kürkçü: Dün beraber yiyordunuz, bugün birbirinizi yiyorsunuz!

HDP Eş Genel Başkanı Ertuğrul Kürkçü, Antalya'da partisinin belediye başkan adaylarının tanıtım toplantısına katıldı. Toplantıda konuşan Kürkçü, partisinin milliyetçilerle dinciler, merkeziyetçilerle ademi merkeziyetçilerin dışında halkın, özgürlüğün ezilenlerin sesi olduğunu belirterek, Türkiye'yi yönetmeye talip olduklarını söyledi.

Türkiye'nin siyasi tarihini siyasi parti mezarlığına benzeten ve HDP'nin kadın özgürlüğü mücadelesine ayrı önem verdiği için sağlam temele sahip olarak gelişeceğini anlatan Kürkçü, "Tabii ki Kürdistan özgürlüğü mücadelesi bizim vazgeçilmez bir bekçimizdir. Kürt halkının tam 100 yıldır özgürlüğü için yürüttüğü kavga olmasaydı cumhuriyetin tek tipleştirdiği, herkesin kendine benzeyen çimento kalıbına dökmek için kurmuş olduğu sisteme karşı kendi özgürlüğü için direnmeseydi, 40 bin evladını bunun için feda etmeseydi bugün özgürlükten kimse bahsedemezdi. Bu mücadeleyle Türkiye'de yaşayan herkes kendisini yeniden düşünmeye başladı. Rum Rumluğunu, Çerkez Çerkezliğini, Arap Araplığını bir kere daha düşündü. İnanın ki Türkler de Türklüklerini yeni baştan düşünüyor. 'Türküz de biz neyiz nereden geldik, nereye gidiyoruz' üzerine. 'Bu kurduğumuz devlet ya da üzerimizde kurulmuş devlet hakikaten bizim mi?' diye Türkler de düşünüyor" diye konuştu.

Kürkçü, Türkiye'de 1923'te kurulduğu şekliyle yürütülemeyecek olan siyasi rejimin bulunduğunu ve bu rejime alternatif olarak kendisini tanıtan AK Parti'nin yalan, hırsızlık, düzenbazlık imparatorluğu kurduğunu söyledi.

DÜN BERABER YİYORDUNUZ, BUGÜN BİRBİRİNİZİ YİYORSUNUZ

Fethullah Gülen ve AK Parti hükümetini eleştiren Kürkçü, "Siz Fethullah Hoca ile beraber yapmadınız mı bütün bunları? Her şeyi beraber çalmadınız mı? Dün beraber yiyordunuz, bugün birbirinizi yiyorsunuz. Yiyin birbirinizi biz sizden iktidarı alacağız. Ama şimdi deniyor ki; 'Hayır Tayyip Erdoğan kötü, Fethullah Efendi iyidir. Biz onunla ittifak kuracağız, yanımıza başka MHP'lileri de alacağız o yüzden bizi destekleyin' bunun adına sosyal demokrasi deniyor. Böyle bir sosyal demokrasi olur mu?" dedi.

Barış süreci müzakerelerinin Abdullah Öcalan'la sürdüğünü anlatan Kürkçü, şöyle konuştu:

"Öcalan İmralı'da tek başına herhangi bir siyasi yardım hukuki yardım almaksızın bu müzakereleri daha uzun boylu sürdüremez. Bu nedenle mutlaka onun özgürlüğünün de gündeme geldiği, bütün esirlerin de serbest bırakılacağı genel afla da bu süreç tamamlanmalıdır. Eğer bu süreci hükümet tamamlamayacaksa biz hükümete onu tamamlatmanın yollarını bulmalıyız. Bütün siyasi mahkumların serbest bırakılacağı bir genel af istiyoruz. Ancak o zaman Türkiye'de barışçıl temeller atılabilir."

Toplantıda HDP'nin Antalya Büyükşehir Belediyesi Başkanlığı'na Zahide Songül Özata ile Hasan Doğan, Kepez Belediyesi Başkanlığı'na Berivan Çelik ile Hadi Cin, Konyaaltı Belediye Başkanlığı'na Kamile Yılmaz ile Bayram Ardık, Muratpaşa Belediye Başkanlığı'na Özden Saldıran ile Veysel Kalay, Aksu Belediye Başkanlığı'na İhsan Nergiz, Döşemealtı Belediye Başkanlığı'na Mustafa Aykara, Kumluca Belediye Başkanlığı'na Mehmet Solakoğlu, Finike Belediye Başkanlığı'na Mustafa Şimşek, Alanya Belediye Başkanlığı'na Şerif Yalçın, Manavgat Belediye Başkanlığı'na Sevil Şerifhanoğlu ile Mehmet Yılmaz, Kemer Belediye Başkanlığı'na Ayhan Güzel ile Birgül Demirel, Kaş Belediye Başkanlığı'na da Hakan Ozan Erzincanlı ile Fulya Durmuş'un aday olduğu açıklandı.

Güncelleme Tarihi: 10 Şubat 2014, 21:09

Demokrat Haber'e destek vermek ister misiniz? >>>

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER