Kürkçü'den öneri: Yunanistan'ın ödemesi gereken borcu Türkiye üstlenebilir

HDP'li Ertuğrul Kürkçü, AB ve IMF'nin Syriza'yı baskı altına aldığına dikkati çekti ve Yunanistan'a destek önerisinde bulundu

Kürkçü'den öneri: Yunanistan'ın ödemesi gereken borcu Türkiye üstlenebilir

HDP İzmir Milletvekili Ertuğrul Kürkçü Yunanistan'ın acil ödemesi gereken 1,6 milyar Avroluk borcunu Türkiye'nin üstlenmesi ya da sıfır faizli borç vermesi önerisinde bulundu.

Hürriyet'teki habere göre; Kürkçü, Meclis'te düzenlediği basın toplantısında, Almanya, AB merkez bankası ve IMF'nin Yunanistan'ın değil, paranın çıkarını korumak için Syriza hükümetini baskı altına aldığını söyledi.

Bu yaklaşımın AB'nin ilkelerine ters olduğunu ifade eden Kürkçü, "Avrupa'nın Yunanistan'ın yardımına koşması ve Avrupa'yı kurtarması gerekir. Yunanistan'ın batmasıyla Avro ve Avrupa Birliği büyük çatlakla karşı karşıya kalacaktır" diye konuştu.

Kürkçü, hükümeti Yunanistan'ın yanında yer almaya davet ettiklerini belirterek, şöyle konuştu:

"Yunanistan'ın ödemesi gereken 1,6 milyar Avroluk borcu Türkiye üstlenebilir. Zor zamanda komşusuna yapılabilecek en büyük yardım budur. Bunun karşılığında Yunan halkının dostluğunu, Ege Denizi'nin barış denizine dönme imkanı elde edecektir. Türkiye'nin 2013'te uluslararası kurumlara yaptığı insani yardım tutarı 1,9 milyar dolardır. Türkiye'nin kaynakları Yunanistan'a bu yardımı yapmaya kafidir. Sıfır faizli borç olarak da bu desteği Yunanistan'a sunabilir."

Güncelleme Tarihi: 29 Haziran 2015, 15:50
YORUM EKLE
YORUMLAR
şamil kafkas
şamil kafkas - 3 yıl Önce

üretim kültüründen gelmediği için basan böyle desteksiz atıyor. yerseniz tabii