Kürkçü: Biz barış kapısından geçeceğiz, siz geçiyor musunuz?

Ertuğrul Kürkçü, 'Hükümet adım at' yürüyüşünün olaysız Mersin ayağında konuştu...

Kürkçü: Biz barış kapısından geçeceğiz, siz geçiyor musunuz?

Mersin'de BDP, 'çözüm süreci' kapsamında, hükümetin üzerine düşen görevi yerine getirmesi talebiyle yürüyüş düzenledi. 'Hükümet adım at' sloganıyla düzenlenen yürüyüşe Mersin Milletvekili Ertuğrul Kürkçü de katılarak konuşma yaptı.

BDP'nin, 'çözüm süreci'nin devam ettirilmesi talebiyle düzenlediği yürüyüş, Silifke Caddesi üzerindeki il binası önünden başladı. BDP Mersin Milletvekili Ertuğrul Kürkçü ve Akdeniz Belediye Başkanı Fazıl Türk'ün de katıldığı yürüyüşte, 'hükümet adım at' yazılı pankart taşındı. Kalabalık, sloganlar eşliğinde Silifke Caddesi üzerinden Atatürk Caddesi'ne çıkarak Büyükşehir Belediye binası önünde bir araya geldi.

Burada otobüs üzerinden kalabalığa hitap eden Ertuğrul Kürkçü, "Bir tek kelimeyle barış istiyoruz, barış istiyoruz, barış istiyoruz" diye sözlerine başladı. Silahların susmasının, barışa giden kapıyı açacağını, ama asıl önemli olanın o kapıdan geçilecek mi sorusu olduğunu belirten Kürkçü, "Biz hükümete soruyoruz. Biz bu kapıdan geçeceğiz, siz geçiyor musunuz?" dedi.

'Çözüm süreci' kapsamında, bugüne kadar kat edilen bütün mesafenin Abdullah Öcalan'ın gayretleriyle olduğunu vurgulayan Kürkçü, şöyle devam etti:

"Ülkeyi yönetenler kolay bir şey sanıyorlar. Arkalarında binlerce kayıp bırakan mücadele insanlarının silahlarını bırakmasını ve sınırın ötesine taşımasını kolay bir şey sanıyorlar. Bu hiç de kolay bir şey değildi, bu dünyanın en zor işlerinden biriydi. Ama barış için, gelecek kuşakların kazanması için, artık hiç kimsenin ağlamaması, hiç bir gencimizin ölmemesi için bu silahları dışarıya çıkardılar. Ama hükümetten de karşılığını bekliyorlar. Bu karşılık verilecek mi? Soru budur."

Konuşmanın ardından grup 5 dakikalık oturma eylemi yaparak olaysız bir şekilde parti binasına döndü. (haberler.com)

Güncelleme Tarihi: 01 Temmuz 2013, 22:34

Demokrat Haber'e destek vermek ister misiniz? >>>

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER