Kürkçü: AKP Dersim'de katleden devletin mirasını sürdürüyor

Ertuğrul Kürkçü AKP'nin, Dersim katliamının faturasını sadece CHP'ye çıkarmak istemesini eleştirdi

Kürkçü: AKP Dersim'de katleden devletin mirasını sürdürüyor

Dersim katliamında yaşamını yitirenleri anmak için İzmir'de düzenlenen basın açıklamasında konuşan HDP İzmir Milletvekili Adayı Ertuğrul Kürkçü, AKP'nin Dersim'in faturasını CHP'ye çıkarmaya çalıştığını belirterek, "Tamamen haksız değildir ama bugün de o devlet, kendi varlığını sürdürüyor. İktidarda CHP yok, AKP var. AKP o devletin mirasını sürdürüyor" dedi. 

Dersim Kültür ve Dayanışma Derneği ile İzmir Demokratik Alevi Derneği (İ-DAD) üyeleri Dersim katliamının yıldönümünde Konak Eski Sümerbank önünde yapılan basın açıklaması ile yaşamını yitirenleri anıp, katliamı lanetlendi. Yapılan açıklamaya HDP İzmir milletvekili adayları Ertuğrul Kürkçü, Pınar Türk ve Ülkü Yalçınkaya ile HDP İl Eş Başkanı Cavit Uğur da katılarak dernek üyelerine destek verdi.

Attıkları "Devlet Dersim tertelesi ile yüzleşsin", "Dersim onurdur, onuruna sahip çık" ve "Dersim, Roboski, unutulmaz hiçbiri" sloganları ile katliama dair tepkilerini dile getiren dernek üyeleri, taleplerini ise taşıdıkları "Devletin Dersim katliamı arşivleri açılsın" dövizi ile gösterdi.

Dernek üyeleri adına açıklama yapan İ-DAD Şube Başkanı Hüseyin Özer, Dersim halkının 4 Mayıs'ı "Kara Gün" ilan ettiğinin belirterek, yalnızca 2010'dan bu yana bu tür etkinliklerin yapılabilir olduğuna dikkat çekti.  Sözlerinin devamında, günümüzde asimilasyon politikalarının ve fiziki kıyımın hala sürdüğünü vurgulayan söyleyen Özer, "Fiziki kıyım, 1937-38 süreçleriyle sınırlı kalmamış, günümüzde de Kürt sorunu olarak can almaya devam etmiştir. Alevi kimliğimiz hala tanınmamakta, asimilasyon çift yönlü olarak sürdürülmektedir. Yaratılan derin yoksulluk ve dayatılan göç politikaları nedeniyle topraklarımız neredeyse insansızlaştırılmış dillerimizden Kirmançki, UNESCO tarafından yok olan diller listesine eklenmiştir" dedi.

Özgür ve eşit bir toplumun ise ancak tarihle yüzleşerek yaratılabileceğini dile getiren Özer, "Özgür, eşit bir toplum olabilmenin ve ortak bir gelecek yaratabilmenin yolunun tarihle yüzleşmekten geçer. İlk olarak Seyit Rıza ve diğer şehitlerimizin mezar yerleri açıklanmalı, cenazelerin Dersim'e nakline engel olunmamalı, Dersim adı da iade edilmelidir" diye konuştu.

'FATURAYI SADECE CHP'YE ÇIKARMAK YETMEZ'

Özer'in ardından konuşan HDP İzmir Milletvekili Adayı Ertuğrul Kürkçü ise AKP'nin, Dersim katliamının faturasını sadece CHP'ye çıkarmak istemesi üzerine durdu.

Tamamen haksız olmasa bile AKP'nin de bugün, o mirası sürdürdüğünü belirten Kürkçü, "Tamamen haksız değildir ama bugün de o devlet, kendi varlığını sürdürüyor. İktidarda CHP yok, AKP var. AKP o devletin mirasını sürdürüyor. Bugün o devlete dayanan siyasetle buraya gelindi. Bu yüzden faturayı sadece CHP'ye çıkarmak yetmez. Celal Bayar'a da, Adnan Menderes'e de çıkarmak gerekir" diye konuştu.

Kürkçü'nün ardından konuşan Araştırmacı Yazar Gülçiçek Güneltekin ise bugünün Türkiyesinde dinden bahseden bütün sağ partileri Dersim katliamı ile yüzleşmeye çağırdı. (DİHA)

Güncelleme Tarihi: 05 Mayıs 2015, 19:53

Demokrat Haber’e Patreon'dan bağış yapabilirsiniz > > > > >

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER