Kübalı yazar: Erdoğan’ın Küba hakkında hiçbir bilgisi yok

Küba’nın en ünlü yazarlarından Eugenio Yanez, Erdoğan’ın ‘saray-sosyalizm’ gafını köşesine taşıdı

Kübalı yazar: Erdoğan’ın Küba hakkında hiçbir bilgisi yok

Küba’nın en ünlü yazarlarından Eugenio Yanez, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Küba’ya yaptığı resmi ziyareti Cubaencuentro gazetesinde “Habana’da Türk Banyosu” başlığı altında köşesine taşıdı.

Yanez, Erdoğan’ın, "Küba’ya bakın. Sosyalizmden geliyor. Küba’daki saray beni adeta büyüledi. Beton yığınının içine girmiyorsunuz. Duvarlar arasında yürümüyorsunuz. Bu saray çok muhteşem” sözleri ile Küba konusunda hiç bir bilgisinin olmadığını ortaya koyduğunu belirtti.

Sarayın 1948-1952 yıllarında Devlet Başkanlığı yapan Carlos Prio Socarras tarafından Yargıtay ve Başsavcılık binası olarak inşa edildiğini yazan Eugenio Yanez, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Küba’da gördüğü ve etkisinde kaldığı tüm binaların sosyalist devrim öncesi yapıldığını yazdı.

Erdoğan’ın üçüncü dünya ülkesi devlet başkanı gibi davrandığını yazan Yanez “Tüm devlet başkanlarının Küba tarihi ile ilgili her şeyi bilmesi zorunluluğu yok. Bu yüzden yanında danışmanları, diplomatları ve gazetecileri bulunduruyor. Madem bilgisi yoktu o zaman onlara danışsaydı eminim ki onlar bu tarihi hatayı yapmazdı” açıklaması yaptı.

Güncelleme Tarihi: 25 Şubat 2015, 13:27
YORUM EKLE