Kremlin: Putin ve Erdoğan uçuşların yeniden başlatılmasını ve Sputnik V aşısını görüştü

Görüşmede ikili ilişkiler, turizm, Sputnik V aşısı, Karabağ ve Suriye konuları ele alındı

Kremlin: Putin ve Erdoğan uçuşların yeniden başlatılmasını ve Sputnik V aşısını görüştü

Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile telefon görüşmesi gerçekleştirdi.

Kremlin Basın Servisi'nden yapılan açıklamada, Erdoğan ve Putin'in telefon görüşmesinde, Rusya'nın Türkiye ile hava ulaşımını yeniden başlatma kararı ve Rus aşısı Sputnik V tedarikinin başlaması konusunun ele alındığı ifade edildi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Rus mevkidaşı Putin'e uçuşları yeniden başlatma kararı ve Rus aşısı Sputnik V’nin teslimatı için teşekkür ettiği belirtildi.

Kremlin’den yapılan açıklamada, “Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ve Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan arasında telefon görüşmesi gerçekleşti. Rusya-Türkiye işbirliğinin farklı alanlarındaki güncel konular değerlendirildi. Recep Tayyip Erdoğan, Rusya’nın Türkiye ile uçuşları yeniden başlatma kararının yanı sıra, Rus aşısı Sputnik V'in teslimatlarının başlaması nedeniyle teşekkür etti” ifadesine yer verildi.

Açıklamada, “Vladimir Putin, ABD Başkanı Joe Biden ile Cenevre'de yapılan son görüşmelere ilişkin izlenimlerini de paylaştı. Kişisel temaslara ve ortak çalışmalara diğer seviyelerde devam etme kararı alındı” dendi.

Rus ve Türk askerlerinin Suriye’de, gerilimi azaltmaya ve İdlib bölgesinde kalan terör gruplarına karşı mücadeleye yönelik ortak faaliyetinin öneminin vurgulandığı görüşmede, Dağlık Karabağ ile ilgili de görüş alışverişinin yapıldığı aktarıldı. Açıklamada, “Türkiye Cumhurbaşkanı, Rusya’nın 9 Kasım 2020 ve 11 Ocak 2021 anlaşmalarının yerine getirilmesini sağlamaya yönelik çabalarına destek verdi. Ekonomik kalkınma ve bölgenin ulaşım altyapısının restorasyonu dahil olmak üzere koordinasyonu sürdürmeye karşılıklı olarak hazır olunduğu teyit edildi” ifadesi kullanıldı.

Kaynak: Sputnik

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER