Kremlin: Erdoğan ve Putin anlaşmaların uygulanmasında mutabık kaldı

Kremlin, iki liderin ‘Suriye’deki Rus-Türk anlaşmalarının uygulanmasının önemi konusunda mutabık kaldığını’ duyurdu

Kremlin: Erdoğan ve Putin anlaşmaların uygulanmasında mutabık kaldı

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan ile Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in dün İdlib konusunda yaptığı kritik telefon görüşmesine ilişkin Kremlin’den açıklama geldi.

Kremlin, iki liderin ‘Suriye’deki Rus-Türk anlaşmalarının uygulanmasının önemi konusunda mutabık kaldığını’ duyurdu.

Interfax ajansının duyurduğu açıklamada, Rusya ve Türkiye’nin Suriye konusunda temaslarının sürmesi konusunda da mutabık kaldığı belirtildi.

SOÇİ MUTABAKATI ANLAŞMAZLIĞI

Kremlin açıklamasında işaret edilen Soçi mutabakatı, İdlib’deki anlaşmazlığın temelini oluşturuyor.

Suriye ordusu, Türkiye’nin tepkisini çeken operasyonlarını mutabakatın Ankara’nın garantör olduğu militanlar tarafından ihlal edilmesi ile gerekçelendiriyor.

Türkiye ise Suriye tarafını mutabakata uymamakla suçluyor. Erdoğan son olarak bugünkü AK Parti grup toplantısında, Suriye’deki Türk askerlerine zarar gelmesi halinde mutabakatın tanınmayacağını ilan etti.

Erdoğan, “Bu süreçte gözlem noktalarındaki veya diğer yerlerdeki askerlerimize en küçük bir zarar gelmesi halinde bugünden itibaren İdlib ile Soçi muhtırası sınırları ile bağlı kalmadan rejim güçlerini her yerde vuracağımızı buradan ilan ediyorum” dedi.

Rusya Dışişleri Bakanlığı Uluslararası Kuruluşlar Departmanı Başkanı Petr İlyiçev'den ise İdlib'le ilgili sert bir açıklama geldi.

TASS haber ajansının aktardığına göre İlyiçev, Suriye ordusu ve Rus güçlerinin İdlib’de bulunduğu noktaların her gün ateş altında olduğunu, Rusya'nın oturup bekleyemeyeceğini söyledi.

Türkiye'nin 2018 Eylül ayında imzalanan Soçi mutabakatıyla üstlendiği yükümlülükleri hatırlatan İlyiçev, "Türk partnerlerimizin karşılaştığı zorlukları anlıyoruz. Ancak Suriye birlikleri, Rus birlikleri, Hmeymim üssüne yönelik İHA saldırıları gibi her gün ateş altında. Öylesine oturup İdlib'de ne olacak diye bekleyemeyiz" ifadelerini kullandı.

"TÜRKİYE TAAHHÜTLERİNİ YERİNE GETİRMEDİ"

İlyiçev, Türk-Rus ilişkilerinin İdlib gerginliğinden nasıl etkilendiği şeklindeki soru karşısında, Soçi mutabakatında Suriye Arap Cumhuriyetinin birliğine, egemenliğine ve toprak bütünlüğüne saygının teyit edildiğini, İdlib'de oluşturulan çatışmasızlık bölgesinin geçici karakterde olduğunu vurguladı.

Mutabakat kapsamında Türkiye'nin "teröristlerle ılımlı muhalefetin ayrıştırılması, silahtan arındırılmış bölge oluşturulması M4 ve M5 otoyollarına serbestçe ulaşımın sağlanması gibi çok önemli konularda taahhütte bulunduğunu" hatırlatan İlyiçev, "Aradan bir buçuk yıl geçti ve hiçbir şey yapılmadı" dedi.

Güncelleme Tarihi: 13 Şubat 2020, 11:02
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER