Kremlin'den Soçi Zirvesi açıklaması

Peskov, zirvede herhangi bir anlaşma imzalanıp imzalanmayacağına ilişkin soruya ise cevap vermedi

Kremlin'den Soçi Zirvesi açıklaması

Kremlin Sözcüsü Dimitriy Peskov, Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ve İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani arasında Soçi'de düzenlenecek zirveye ilişkin açıklamalarda bulundu.

Soçi'de düzenlenecek zirvenin, "Suriye Halkları Kongresi"nden bağımsız olacağını söyleyen Peskov, "Burada Suriye'deki ateşkesin garantör ülkeleri söz konusu. Gündemde Suriye olacak" ifadelerini kullandı.

Habertürk’ün aktardığına göre Peskov, Moskova'da gazetecilere yaptığı açıklamada, Rusya'nın Soçi kentinde 22 Kasım'da düzenlenecek üçlü zirvede, Suriye'nin ana gündem maddesi olacağını ifade etti.

Üçlü zirvenin geçen hafta Cumhurbaşkanı Erdoğan ile Rusya Devlet Başkanı Putin arasında gerçekleşen görüşmeden ayrı bir formatta olacağına dikkati çeken Peskov, "22 Kasım'da düzenlenecek zirve, Suriye'de siyasi çözüm, istikrar ve güvenliğin garantörü 3 ülke arasında yapılacak. Bu zirve aynı zamanda 'Suriye Halkları Kongresi'nden de bağımsız bir toplantı olacak. Söz konusu kongreye ilişkin bir tarih henüz belirlenmedi." diye konuştu.

Peskov, zirvede herhangi bir anlaşma imzalanıp imzalanmayacağına ilişkin soruya ise cevap vermedi.

(Kaynak: Habertürk)

Demokrat Haber’e Patreon'dan bağış yapabilirsiniz > > > > >

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER