Konsensus Araştırma'dan seçim anketi: 3 büyükşehirde dengeler değişecek mi?

MHP'nin 3 büyükşehirde aday çıkarmaması partilerin oylarını nasıl etkiler?

Konsensus Araştırma'dan seçim anketi: 3 büyükşehirde dengeler değişecek mi?

MHP’nin 3 büyük şehirde vereceği desteğin dengeleri değiştireceğini belirten Konsensus Araştırma Şirketi Başkanı Murat Sarı, “AK Parti, İstanbul’da yüzde 50’yi geçer” dedi. Sarı, Ankara'da durumun AK Parti açısından biraz bıçak sırtında olduğunu söyledi.

Murat Sarı, Sabah gazetesinden İsa Tatlıcan'a konuştu.

"İstanbul'da MHP desteği olmadan önce yaptığımız araştırmada AK Parti CHP'nin açık ara önündeydi. En son yaptığımız çalışmada partilerin İstanbul'daki oy dağılımları şu şekilde çıkmıştı: yüzde 49 AK Parti, yüzde 41 CHP, yüzde 5 HDP, yüzde 4 MHP" diyen Sarı, sözlerine "AK Parti'nin İstanbul'da yüzde 50'yi geçme olasılığı çok yüksek. Burada MHP tabanının motivasyonu da önemli. Bunu seçim sürecini girdiğimizde yaptığımız araştırmalarda göreceğiz. MHP enerjisini 3 büyük şehirde değil kazanma ihtimali olan Adana, Mersin ve Isparta gibi şehirlerde harcamayı tercih etti. AK Parti'nin İstanbul'da favori olduğunu şimdiden söyleyebiliriz" diye devam etti.

Sarı, Tatlıcan'ın "Ankara'da seçim yarışını nasıl görüyorsunuz?" sorusunu da şöyle yanıtladı:

Ankara'da durum AK Parti açısından biraz daha bıçak sırtı. Mansur Yavaş bu seçimlerde de MHP seçmenine oynayabilir. Ankara'daki CHP seçmeni başka bir partinin logosunun altına mühür basmaz. Dolayısıyla İyi Parti'nin Ankara'da kazanma şansı yok. Son yaptığımız çalışmada AK Parti yüzde 42, CHP yüzde 41 çıkmıştı. Bu sonuçlar iki partinin de 2014 seçimlerinde oy oranını koruduğunu gösteriyor. MHP'den gelecek küçük bir destek ile AK Parti seçimi rahat kazandırabilir. Ankara çok bilinmeyenli bir denklem. İstanbul kadar rahat olmasa da Ankara'da favori AK Parti. Ancak İstanbul kadar açık ara değil bir adım önde diyebiliriz.

Sarı, partilerin İzmir'deki durumlarına da değindi. "MHP desteği ile CHP-AK Parti arasındaki fark kapanacak gibi görünmüyor. Ben yine de AK Parti'nin adayının İzmir'de CHP'yi zorlayacağını düşünüyorum" görüşünü dile getiren Sarı, "İzmir'de siyaset AK Parti karşıtlığı üzerine kurulmuş durumda. Tekrar etmek gerekirse, bu Pazar seçim olsa İstanbul'da AK Parti rahat kazanır, Ankara'da AK Parti bir adım önde, İzmir'de ise CHP kazanır diyebilirim. Ama önümüzdeki 4 ayda çok şey değişebilir" ifadesini kullandı.

YORUM EKLE
YORUMLAR
mert duman
mert duman - 3 yıl Önce

osmanlının parçalanma dönemi arkadaşlar akp artık yolcu

yolcu yolunda gerek
yolcu yolunda gerek - 3 yıl Önce

AKP GÜLE GÜLE O KADAR MAZLUM AHI ALDINIZ ŞUYDU BUYDU DERKEN BAKALIM HESABINI NASIL VEREÇEKSİNİZ O SUÇSUZ İNSANLARIN

SIRADAKİ HABER