Komünist Başkan Maçoğlu: Devlet Ovacık'ı ranta açmak istiyor

Maçoğlu, ilçede gerçekleştirilmek istenen projeler hakkında konuştu

Komünist Başkan Maçoğlu: Devlet Ovacık'ı ranta açmak istiyor

Ovacık'ta yürütülen politikalar üzerine konuşan Belediye Başkanı Fatih Mehmet Maçoğlu, devletin Ovacık'ı sermayeye peşkeş çekerek kendine göre dizayn etmek istediğini söyledi.

Ovacık Belediye Başkanı Fatih Mehmet Maçoğlu, ilçede gerçekleştirilmek istenen projeler hakkında konuştu. Maçoğlu, 1937-38 Dersim katliamından bu yana Dersim coğrafyası üzerinde HES ve baraj projeleri olmak üzere birçok politikanın yürütülmek istendiğini belirterek, toplumun yaşam alanlarını daraltıp göçe zorlanmak istendiğini kaydetti. 

Mezopotamya Ajansı'ndan Semra Turan'ın haberine göre Ovacık ilçesinde yürütülen projelerin son 2 yılda hız kazandığına ifade eden Maçoğlu, “Özelikle Konaktepe 1-2 projelerin tekrardan gündeme alınması, Ovacık ilçesinin insansızlaştırılması anlamını taşıyor. Çünkü bin 200 kodu olan bir baraj ancak buranın rakımı bin 300 yani 50-60 metreye kadar şehrin tam içine girecek şekilde bir baraj yapılmak isteniyor. Ayrıca Ovacık ilçesinin birçoğu milli park içerisinde yerini alıyor. Bu baraj ile Mili Park'ın yüzde 70’i su altında kalmış olacak” dedi. 
 
‘KAPİTALİZM OVACIK’I DİZAYN ETMEK İSTİYOR’
 
Maçoğlu, ilçenin neden hedefe konduğunu ise şu sözlerle ifade etti: “Kapitalizme hizmet eden bütün devletler ve sistemler özgür olan her şeyi kendi tekeline almak isterler. Sermaye şirketleri Ovacık’taki Munzur suyunun özgür akması, doğanın onlara hizmet etmesinden haz edemiyor. Bu nedenle Ovacık’ı ranta açmak istiyorlar. Buradaki insanlara hizmet sunulmuyor. Ancak yapılmak istenen projeler ile dışardan buraya insanlar yerleştirilmek isteniyor. Ovacık’a yönelik hunharca bir saldırı var. Devlet burayı ranta açmak istiyor. Kapitalizm Ovacık ilçesini kendi istediği gibi tasarlamak istiyor.” 
 
Maçoğlu, “Ovacığı tekeline almak isteyenlere karşı biz de toplumsal direnişi örgütleyeceğiz. Doğayı kurtarmak için Türkiye’deki bütün çevrecileri Ovacık ilçesini sahiplenmeye çağırıyoruz” dedi. 

Güncelleme Tarihi: 17 Nisan 2018, 17:41

YORUM EKLE
YORUMLAR
ali
ali - 3 yıl Önce

ya başkan her tarafın rant olsa ne yazar .büyük şehir misin .ülkenin başkenti misin

SIRADAKİ HABER