Kobani'de IŞİD'e en kapsamlı saldırı

YPG, ÖSO ve peşmerge, Kobani’nin güneybatısındaki köylerde bulunan IŞİD mevzilerine karşı saldırıya geçti…

Kobani'de IŞİD'e en kapsamlı saldırı

Peşmerge birlikleri, YPG ve ÖSO, IŞİD’in Kobani’deki etkisini kırabilmek amacıyla sabahın erken saatlerinde kasabanın güneybatısındaki köylere operasyon düzenlemeye başladı.

Kobani’nin batısındaki mevizlerini güçlendiren ve peşmergenin havan topu saldırılarıyla desteklenen YPG sabahın erken saatleriyle Kobani’nin güneybatısındaki köylerde bulunan IŞİD mevzilerine karşı saldırıya geçti.

Can Hasasu’nun Aljazeera Türk’teki haberine göre, 20’den fazla roket ve havan topunun kullanıldığı  saldırıda Kobani’nin batısında YPG güçlerine rahat hareket edecekleri bir alan kazandırılmaya çalışılıyor. Bir diğer amaç da, peşmergenin giriş yaptığı Yumurtalık köyünün karşı tarafının güvenli hale getirilmesi. Bu saldırı IŞİD'e karşı peşmergenin girişinden bu yana yapılan en kapsamlı saldırı oldu.

Kasaba merkezinde bulunan IŞİD güçlerinin püskürtülmesinin kolay olmadığı görülünce peşmergenin ağır silahlarıyla destekli YPG ve Özgür Suriye Ordusu (ÖSO) unsurları köylerde vurulması daha kolay IŞİD gruplarına yöneldi.

Peşmergenin getirdiği ağır silahlar yakın mesafe çatışmalarda işe yaramadığı için köylerde bulunan IŞİD mevzileri hedef alınıyor.

İki gün Şanlıurfa'nın Suruç ilçesinde bekledikten sonra Kobani'ye giren peşmerge güçleri, kentin batısındaki bir binayı karargâh olarak kullanmaya başlamış, farklı noktalara da mevzilenmişti.

Peşmerge'nin sessizliği cumartesi akşam saat 17.00 sıralarında bozuldu. Peşmergeler IŞİD mevzilerine altı katyuşa füzesi fıtlattı.

Federe Kürdistan Yönetimi tarafından Kobani'de IŞİD'e karşı savaşmak üzere gönderilen peşmergeler, Urfa'daki iki günlük beklemenin ardından Kobani'ye girmişti.

Güncelleme Tarihi: 03 Kasım 2014, 18:26
YORUM EKLE
YORUMLAR
can san
can san - 3 yıl Önce

...haber kaynağını belirtmiyorsunuz.lütfen kaynak belirtin.gazeteci emeğine saygı gösterin

Demokrat Haber
Demokrat Haber - 3 yıl Önce

haberi okursanız "can hasasunun aljazeera türkteki haberine göre" ibaresini görürsünüz...