Kobani'de çatışmalar şiddetleniyor

Dün geceden bu yana şiddetli çatışmalar yaşanıyor…

Kobani'de çatışmalar şiddetleniyor

Bugün Kobani'de büyük patlamalar gerçekleşti. Patlamaların ardından kentten kalın bir duman bulutunun yükseldiğini bildirdi.

BBC Türkçe, Kobani'deki son durumu öğrenmek için Kobani Savunma Bakanı İsmet Şeyh Hesen'e ulaştı.

Hesen, kentte dün geceden bu yana şiddetli çatışmaların devam ettiğini söyledi.

Çatışmaların daha çok Kobani'nin Doğu cephesinde ve Güney cephesinde yaşandığını aktaran Hesen, yaşanan çatışmalarda 30 IŞİD militanının öldürüldüğünü ve Halk Savunma Birlikleri'nden (YPG) altı kişinin yaşamını yitirdiğini kaydetti.

IŞİD'in bu sabah Tılşehir bölgesine attığı top atışları nedeniyle Kobani'deki iki sivilin yaşamını yitirdiğini ve dört sivil vatandaşın ise yaralandığını dile getiren Hesen, IŞİD'in ilerleyişinin de durdurulduğunu öne sürdü.

'PEŞMERGENİN GEÇİŞİ DEĞİŞİKLİK YARATMADI’           

ABD Merkez Kuvvetleri Komutanlığı ise bir açıklama yaparak, Suriye'de son üç günde sekiz IŞİD mevzinin vurulduğunu, bunlardan yedisinin Kobani yakınlarında olduğunu belirtti.

Kobani'ye destek için yaklaşık bir hafta önce ağır silahlı Iraklı peşmergeler kente Türkiye sınırından geçiş yapmıştı.

Reuters Haber Ajansı'na konuşan Suriye İnsan Hakları Gözlemevi'nden Rami Abdulrahman ise, peşmergenin Kobani'ye geçişinin önemli bir değişiklik yaratmadığını öne sürdü:

Abdulrahman sözlerine şöyle devam etti:

"Belki bir ya da iki sokak geri alındı ama sonra yine kaybedildi. Bir ileri bir geri. IŞİD kent etrafında sağlam bir şekilde konuşlanmış halde. Kürtler de bir değişiklik yapabilmek için ağır silahlara ihtiyaçları olduğunu söylüyor. Ayrıca hava operasyonlarını yapan koalisyonla Kürt kuvvetleri arasında daha uyumlu bir çalışma olmalı."

Türkiye Suriye sınırında, ağırlıklı olarak Kürtlerin yaşadığı Kobani, yaklaşık iki aydır Irak Şam İslam Devleti (IŞİD) tarafından kuşatılmış durumda. (BBC Türkçe)

Güncelleme Tarihi: 08 Kasım 2014, 23:20
YORUM EKLE