Kışanak: Rojava çözüm sürecini zorluyor

Gültan Kışanak, 'Kürtler sınırsız siyaset yapmak istiyor' diye konuştu...

Kışanak: Rojava çözüm sürecini zorluyor

Katar'ın başkenti Doha'da düzenlenen Al Jazeera Forum'un Türkiye konulu bölümünde konuşan Diyarbakır Belediye Başkanı Gültan Kışanak, Türkiye'nin Suriye Kürtlerine yaklaşımının çözüm sürecini en çok zorlayan nokta olduğunu söyledi.

Kışanak, "Barış süreci konusunda iyimser misiniz?" şeklindeki bir soruya şu yanıtı verdi:

Bu iyimser ya da kötümser olma konusu değil. Bu bir realitedir. Bir gerçekliktir. Kürtlerin gelinen noktadan daha geri bir noktayı kabul etmeyeceği çok açık. Türkiye’nin bölgedeki pozisyonu, AB ile ilişkileri Kürt sorununda bir çözüm üretmesi gerektiğini gösteriyor. İyimserlikten çok çözüme mecburuz demek istiyorum. Bunun için imkanlar var. Sadece bir sorunumuz var. Uzun süre iktidar var. Eğer Türkiye’de iktidar ilelebet değişmeyecek, bazı gruplar ömür boyu muhalefette kalacak olursa bu bir sıkıntı olur. Türkiye de ana muhalefet de sorunları çözmeye pek yanaşmıyor. Sosyal Demokrat bir parti olmasına rağmen statükocu bir parti gibi gözüküyor.

Bunun bölgeye yansıması şu: Türkiye’nin Suriye politikası. AKP Öcalan’la görüşmüyor. Suriye konusunda Kürtleri bir türlü çözüme dahil etmiyor. Türkiye’nin Suriye siyasetinde asla bir yer edinemediler. Tam tersine Kürt karşıtı bir politika vardı. Çatışmalar durdu. Ama Diyarbakır’da Van’da Rojava’dan gelen Kürt gençlerini toprağa veriyoruz. Bunun ne kadar önemli olduğunu AKP idrak etmelidir. Çözüm sürecini zorlayan noktalar var. Birincisi Rojava. Kürtlerin sayıca az olması nedeniyle ömür boyu muhalefette kalacağı gerçeği ve buradan hareketle Kürtlerin yönetime katılma isteğinin yerel yönetimlerle hayata geçirilmesi. Bence Türkiye çözüme hazır."

'KÜRTLER SINIRSIZ SİYASET İSTİYOR’

Diyarbarkır Belediye Başkanı Gültan Kışanak ‘Kürtler ne istiyor’ sorusuna ise, “Kürtler artık yeni sınırlar çizmek, sınırlar üzerinden siyaset yapmanın çok anlamlı olmadığının farkındalar. Sınırsız siyaset yapıp gönüllü birlikte yaşamın yanındalar. Kürtler birlikte yaşadığı diğer halklarla iyi ilişkiler kurmaya gayret ediyorlar” yanıtını verdi.

Kaynak: Al Jazeera

Güncelleme Tarihi: 27 Mayıs 2014, 09:37
YORUM EKLE