Kışanak: Hükümet süreci askıya aldı

'Görüşmeler diyalog düzeyinde sürüyor'...

Kışanak: Hükümet süreci askıya aldı

Diyarbakır’da, BDP Diyarbakır Büyükşehir Belediye başkan adayı Gültan Kışanak, seçim nedeniyle hükümetin çözüm süreci görüşmelerini askıya aldığını söyledi.

BDP Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Gültan Kışanak, seçim nedeniyle hükümetin çözüm süreci ile ilgili görüşmeleri diyalog düzeyinde sürdürdüğünü fakat süreci askıya aldığını savundu.

Kışanak şunları söyledi:

“Kürt halk önderi Sayın Öcalan, bir barış ve çözüm süreci başlattı. Bu hükümet Kürtlerin önder olarak kabul ettiği Sayın Öcalan ile görüşmek durumunda kalmıştır. Bizler başından beri fazla bir şey istemiyoruz. Başka halkların ne hakkı varsa, biz de o kadarını istiyoruz, fazlasını istemiyoruz. Kimsenin hakkında ve toprağında gözümüz yok. Kendi ana vatanımızda, kendi dilimiz ve kimliğimizle yaşamak istiyoruz. Bu müzakerelerin özü buydu.

Sayın Öcalan bu müzakerelerde barışta, çözümde ve demokratik yaşamda ısrar etti. Ne yazık ki gereken karşılığı henüz görmüş değil. Seçim nedeniyle AKP hükümeti bu görüşmeleri şu anda diyalog düzeyinde sürdürüyor. Fakat, çözüm sürecini aslında askıya almış durumda. Seçimden sonra neler yaşanacağını Kürt halkının yaratacağı birlik ve mücadele belirleyecek.”

Güncelleme Tarihi: 21 Ocak 2014, 10:09

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER