Kışanak: Hizbul-kontrayı ve faşistleri sokaklara döktüler; bu, hükümetin 'B Planı'ydı!

Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Eş Başkanı Gültan Kışanak, Diyarbakır'daki son durumu değerlendirdi...

Kışanak: Hizbul-kontrayı ve faşistleri sokaklara döktüler; bu, hükümetin 'B Planı'ydı!

Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Eş Başkanı Gülten Kışanak Diyarbakır’daki son durumu ilerihaber.org sitesine değerlendirdi. Hüda-Par saldırılarını "Hükümetin B planı" olarak değerlendiren Kışanak, AKP’nin bu yöntemle bir yere varamayacağını söyledi.

ÖLÜ SAYISI 4’ÜN ÜZERİNDE

Kentteki eylemlerde hayatlarını kaybedenlerin sayısının 4'ün üzerinde olduğunu belirten Kışanak, “Yapılan saldırılarda Diyarbakır’da yaşamını yitiren insan sayısı 4’den fazla. Şuan yalnızca 3 tanesinin ismi net.

HİZBULLAH SALDIRISI HÜKÜMETİN B PLANI

HÜDA-PAR saldırılarını hükümetin ‘B planı’ olarak değerlendiren Kışanak şöyle konuştu: “Sadece Diyarbakır da yapılan HÜDA-PAR saldırıları değil, tüm Türkiye çapında aslında hükümetin bir B planı vardı. Bütün bu paramiliter güçleri halkın karşısına çıkardılar. İstanbul’da faşistleri, Iğdır’da Azerileri, Diyarbakır’da Hizbul-kontra güçlerini devreye soktular. Bu bir plan. Buna zemin yaratan durum iç savaş çıkartır. Çok tehlikeli bir durum. Yani bütün bu saldırıların tüm Türkiye’de aynı anda dört bir yanda olması normal değil. Hizbul-kontrayı, faşistleri sokaklara döktüler. Bunlar polis korumasında gerçekleşen saldırılar.”

DİYARBAKIR’DA HER YER BARİKAT

Diyarbakır’da sabahtan beri süren eylemler olduğu aktaran Kışanak, “Çok büyük bir kent. Çok sayıda sokakta yangın var, sokaklara kurulmuş barikatlar var. Ateşe verilmiş yerler var. Bilmediğimiz bölgeler de var. Burası çok büyük bir kent.” dedi

90'LARA DÖNMENİN KİMSEYE FAYDASI OLMAZ

Hükümetin ‘B’ planıyla bir yere varamayacağına vurgu yapan Kışanak, aklıselim davranılması gerektiğinin altını çizdi. “Tüm Türkiye’nin aklıselim bir yaklaşımla, hükümete de şunu demesi lazım” ifadelerinin kullanan Kışanak cümlesini şöyle sürdürdü:

“İç savaştan, etnik çatışmalardan, kent içi çatışmalardan medet umuyorsunuz. Türkiye bunu 70’lerde, 80’lerde ve 90’larda yaşadı, herkes gördü. Bunun kimseye faydası yok. Bundan ne hükümete ne kimseye fayda çıkar. Bununla bir şey elde edebileceğini düşünüyorlarsa yanılıyorlar. Bu tür paramiliter güçlerin karşısında kimse duramaz. Bu ciddi bir tehlike. Bu durumun sonlanması lazım”

TÜRKİYE HER ŞEYİN FARKINDA

Tüm Türkiye’deki insanların gelişmelerin çok iyi farkında olduğunu belirten Kışanak “Hopa’dan Hakkari’ye, Bursa’dan Adana’ya, Diyarbakır’a kadar on binlerce yüz binlerce insan sokağa çıktı, çıkıyor” dedi. “Demek ki herkesin ortak bir amacı, talebi var” diyen Kışanak şöyle devam etti: “Herkesin isteği ortak. Talebi ortak. Daha demokratik bir duruş istiyor insanlar.”

PARAMİLİTER GÜÇLER KAYBEDECEK

"Sokağa salınan, saldırılar yapan faşist, paramiliter güçlerin bir şey elde edemeyeceğini, bir şey kazanamayacağını" belirten Kışanak, “Bu güçler kaybedecek. Direniş ve halklar kazanacak” dedi.

Güncelleme Tarihi: 08 Ekim 2014, 01:12
YORUM EKLE
YORUMLAR
gultan abla
gultan abla - 4 yıl Önce

ulan bu kadarda pişkinlik olmaz hem kendileri ortalığı birbirine katıyor hem de başkalarına iftira atıyorlar allahın laneti sizinle olsun

hayvanım artık
hayvanım artık - 4 yıl Önce

...bi işinize bakın lan hüdapar binalarını ateşe veren benim dimi gerizekalılar sizi

diyarbakırlı
diyarbakırlı - 4 yıl Önce

...sn. kışanak, bir kere sen diyarbakırlı değil tuncellisin. memleketimizden değilsin. i̇kincisi, bu olaylara sebep olanlara baktığımızda memleketimizin huzurunu bozan siz ve parti teşkilatınızdır. olaylarla alakası olmayan cami-der gibi yerlere silahlı saldırıda bulunulması, alakası olmayan mütedeyyin insanların öldürülüp arkasından hemen hizbul-kontra ifadelerine sığınılması resmen sinsi ve ikiyüzlü politikanın bir ürünüdür. bir memleket böyle yönetilemez.

kobani
kobani - 4 yıl Önce

Şerefsizler insan bile değilsiniz vijdaniniz gözünüz kör olmuş günlerdir işit itlerinin yaptiği katliami görmüyormusunuz kendi gözlerimle gördüm polisler hüdapar itlerini kendi araçlariyla insanlarin üzerine saliyorlar kobani direniyor ve kazanacak kaybedecek olan sizin gibi uyuyan alçaklar olacak hala utanmadan yorummu yapiyorsunuz

diyarbakırlı
diyarbakırlı - 4 yıl Önce

...sn kışanak, neden abd'ye müteşekkür olduğunuzu ifade etmiyorsunuz. neden şükranlarınızı sunacağınız abd bayraklarını taraftarlarınız sallamıyor. galiba en büyük kurtarıcınız abd görünüyor. neden, villalarınızı, malınızı, mülkünüzü satıp kobani ve kürt halkımıza yardımınızda bulunmuyorsunuz. makamınız sizin için çok mu kıymetlidir. yazık değil mi, makam,mal, para uğruna bu insanlarımızı kandırmaya. halkımıza da sesleniyorum, bunların çocukları biliyormusunuz ki hangi özel okullarda okuduklarını, yurt dışlarında özel eğitim aldıklarını. bunları hiç araştırdınız mı. bunlar sadece halkımızın sefilleri oynamamızı istemekteler, dağlara gitmemizi istemekteler, yakıp yıkmamızı istemekteler, sadece ve sadece kendilerinin makam ve sevdalarının karışılmamalarını istemekteler. umarım ki gün gelecek nice feridunlar ve baydemirler gibi bunların da maskeleri gün yüzüne çıkacak.

vatandaş
vatandaş - 4 yıl Önce

...kimin kimleri ortalığa saldığı ve saldırttığı belli sayın kışanak hanım

tc.vatandası vatan sevdalısı
tc.vatandası vatan sevdalısı - 4 yıl Önce

...gotututusunca bagırıssınız boyle ne sandınız burasını elınızı kolunuzu sallayacagınız bıyermı sandınız.daha ne gordunuzkı buvatan ıcın canını seve seve vermeye hazır mılyonları karsınızda gorsenız .ıtın hesabı kuyrugunuzu bacagızın arasına alır oturursunuz.tabı ozamanda cok gec harekete gectıkmı kokunuzu kurutmadan durmayız.bıkac ıtten ne bugun nede yarın korkarız ates olsanız ne yaparsınız.ama atesı bız yakarsak hepınız yanarsınız.

Sultan Soylu
Sultan Soylu - 4 yıl Önce

yorumlara bakin birde kardeslik diyorsunuz.. yanibasinda ailen oldurulecek sen sessiz kalacaksin. kobanide olup bitene sesiz kalan sizlersiniz, oraya isit li itleri yollayan sizin devletiniz birde kalkip konusma curetinde bulunuyorsunuz.unutmayin kurtler giderse sizide beraber gotururler.. geri zekali fasistler turkmenleri bile kurtler korudu zihniyeti bozuk is itleri!