Kışanak: Halkın özerklik talebi, siyasi bir taleptir; varsa siyasi bir talebiniz siyasetle cevap verin

Diyarbakır'da Büyükşehir Belediye Eş Başkanı Gültan Kışanak, 'Kusura bakmayın kendimizi ezdirmeyeceğiz' dedi

Kışanak: Halkın özerklik talebi, siyasi bir taleptir; varsa siyasi bir talebiniz siyasetle cevap verin

Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Eş Başkanı Gültan Kışanak ile Fırat Anlı, Sur Belediyesi Eş Başkanı Seyid Narin ile Fatma Şık Barut ve Silvan Belediyesi Eş Başkanı Yüksel Bodakçı’nın gözaltına alınmasına ilişkin basın açıklaması yaptı. Sur Belediyesi önünde yapılan açıklamaya, ilçe belediye eş başkanları, HDP ve DBP il eş başkanları katıldı.

Açıklamada gözaltılara sert tepki gösteren Eş Başkanlar Kışanak ve Anlı, hukuksuzluğun devlet nizamı haline getirildiğini, bunun adının faşizm olduğunu  söyledi.

Eş Başkanlar, kamu otoriteleri ve yargı mensuplarının bu çılgınlığa alet olmamasını,  1990’lı yıllarda yaşanan hataya tekrar düşülmemesini, halkın ve temsilcilerinin onuruyla oynanmamasını istediler.

BASINA ÇAĞRI: 'CESUR OLUN, GÖZÜNÜZÜ BURADA YAŞANANLARA KAPATMAYIN'

Basına seslenen Kışanak, "Gözünüzü kulağınızı burada yaşananlara kapatmayın. Ne oluyor ne bitiyor bunu anlamaya çalışın. Biat etmiş medyanın servis ettiği yalanlarla Türkiye lütfen yönetilmesin. Cesur gazeteciler, cesur aydınlar, gerçeği gören yazarlara ihtiyacımız var. Gerçekleri öldürdüğünüz an bu ülkede diktatörlük, otoriter rejim, başını alıp gidecektir ve bunun mağduru da sadece ve sadece Kürtler olmayacaktır," dedi.

ÖZERKLİK TALEPLERİ

Son dönemde bölge il ve ilçelerinde 'öz yönetim' ilanlarıyla ilgili de konuşan Kışanak, halkın özerklik talebinin 'siyasi' olduğunu belirterek şunları söyledi: “Bu halkın özerklik talebi, siyasi bir taleptir. Varsa siyasi bir talebiniz siyasetle cevap verin. Demokratik özerklik bu halkın defalarca sokaklarda, meydanlarda haykırdığı, siyasi partisinin programına koydurduğu, müzakere görüşmesinde masaya koyduğu siyasi bir taleptir.  Ama yok biz siyaset yapmıyoruz, biz otoriter devlet olarak sizi ezeceğiz diyorsanız, kusura bakmayın kendimizi ezdirmeyeceğiz.”

DEVLET HESAP SORMAZSA BEN DE ÖZERKLİK İLAN EDERİM

KCK operasyonlarının bir benzerinin tekrarlanmasına izin vermeyeceklerini kaydeden Kışanak, “Varto’da sokak ortasında çıplak bedeni sürüklenen kadının hesabını verecekler. Bu alçaklığı yapandan hesap sormayan devlet, gelip benim belediye başkanımı gözaltına alırsa, ben de özerklik ilan ederim” dedi.

ÇÖZÜM, DEMOKRATİK MÜCADELEDE

Çözümün siyasi operasyonlarda değil, barışta, müzakerede ve demokratik mücadelede olduğunu belirten Kışanak, "Çözüm; barışta, müzakerede ve demokratik mücadelede ısrardır. Bu ısrarımızı sürdüreceğiz ve inanıyorum ki bu ülkedeki kaos heveslilerinin heveslerini kursaklarında bırakacağız," diye konuştu. (Demokrat Haber)

Güncelleme Tarihi: 19 Ağustos 2015, 17:06

YORUM EKLE
YORUMLAR
Suruçlu
Suruçlu - 5 yıl Önce

Bu kadın bir an önce gözaltına alınıp bölücülükten adli işlem yapılıp tutuklanmalı

topal osman
topal osman @Suruçlu - 5 yıl Önce

yahu dimitri kürtlerin ne zaman devleti vardı yukardaki yorumcu arkadaş güzel izahat yapmış 1946 da mahabatta kurmuşsunuz tarihinizde onuda dağlara kaçarak vermişsiniz devlet olmak için millet olmak lazım hainlikle devlet kurulmaz ha şunuda diyeyim kürdün kürde yaptığı zulmü hiç bir ırk yapmamıştır

dimitri
dimitri @Suruçlu - 5 yıl Önce

kürdistani bölenler: irak, suriye, türkiye, iran

dimitri
dimitri - 5 yıl Önce

siyaseten yenemediklerini bombalamaktan baska bildikleri yok isvec gibi medeni bi devlet olsa simdiye kadar is halledilmisti

insan
insan @dimitri - 5 yıl Önce

isveçte 1 asker yada polis vur gör o zaman sülaleni ırkını kökten yokeder türkiye kadar demokrasiyi cehennemde ararsın

Suruçlu
Suruçlu - 5 yıl Önce

Git İsveç te yaşa Dimitri bizde kurtulalım hainlerden

Türk
Türk - 5 yıl Önce

Tamam işte bizde cevabını verdik sizin Devletle Tanışma Zaman'ınız geldi

sevgili kürt kardeşlerim
sevgili kürt kardeşlerim - 5 yıl Önce

lütfen söylermisiniz türkiyenin hani bölgesinde hangi ilinde bir türk vatandaşının aldığı hizmeti alamıyorsunuz? nerede size ayrımcılık yapıldı?

INTIKM
INTIKM - 5 yıl Önce

IZMIRLI. SENIN GIBI KOPEKLER VERMEDI BIZE O HAKKI VEREMEZ DE BIZ SENIN GIBI ITLERDEN CAKALLARDAN SIKE SIKE ALIRIZ HAKKIMIZI ALDIK BU ZAMANA KADAR BUNDAN SONRA DA BOYLE ALACAZ. GITBASKA YERE HAVLA HADI

la admin bozuntusu
la admin bozuntusu @INTIKM - 5 yıl Önce

bu yorumu sil. yoksa bende bu cibiliyetsize küfür edicem.

INTIKM
INTIKM - 5 yıl Önce

TURK NICKLI VE DIGER O.C LER.ULAN SEREFSIZIN COCUKLARI KLAVYE ARTISTLERI GIDIN SIKTIROLUN BASKA YERDE HAVLAYIN. DEVLETLE TANISIYORUZ ZATN BIZ YILLARDIR TURK NICKLI IBNE EVINDE OTURUP LOLIPOP YIYECEGINE GEL SENLE DE TANISALIM GOR BI GOT KORKUSUNU

=)))
=))) @INTIKM - 5 yıl Önce

la şu demir kazığa oturan senmisin yoksa ?

ASKER
ASKER @INTIKM - 5 yıl Önce

eteği̇n hazirmi pkk li sira sana yaklaşti

benim yorumumu sildiysen
benim yorumumu sildiysen @INTIKM - 5 yıl Önce

bu küfür eden şerefsizinde yorumunu sileceksin. yoksa tüm küfürleri sen haketmiş sayılırsın.

INTIKAM
INTIKAM - 5 yıl Önce

MARDINLI SURUCLU TURK NIKLI YIGITLER GELIN TANISALIM GOSTEREYIM SIZE NEYIN GERCEK OLDUGUNU KIMIN KORKAK KIMIN KLAVYE ARTISTLIGI YAPTIGINI KIMIN LOLIPOP YIYIP BURDA KONUSTUGUNU. SKTIROLUN GIDIN BASKA YERDE HAVLAYIN


SIRADAKİ HABER