Kışanak: Dersim'de yaşanan açıkça soykırımdır

BDP, ‘Dinmeyen Çığlık: Dersim’ konulu sempozyum düzenledi…

Kışanak: Dersim'de yaşanan açıkça soykırımdır

BDP'nin düzenlediği Dersim konferansında konuşan BDP Eş Genel Başkanı Gültan Kışanak, “Dersim'de yaşanan açıkça soykırımdır” diyerek ekledi: “Bunları ortaya koymadan, pişmanlık duymadan, bu politikaları bir daha uygulamayacağını söylemeden özür dilemek bu halk ile alay etmektir."

 

BDP Eş Genel Başkanı Gültan Kışanak, Dersim katliamıyla ilgili olarak, ''Türkiye, geçmişiyle yüzleşmekten kaçındıkça gelecek bizim için biraz daha görülmez oluyor'' dedi.

 

Kışanak, Neva Palas'ta düzenlenen ve 2 gün sürecek olan ''Dinmeyen Çığlık: Dersim'' adlı toplantıda yaptığı konuşmada, Dersim katliamına ilişkin 74 yıldır ''bahanelere sığınıldığını'' belirtti. Olayın bazı tanıkları hayatta olmasına rağmen gerçeklerin görülmezden gelindiğini ifade eden Kışanak, ''Türkiye, geçmişiyle yüzleşmekten kaçındıkça gelecek bizim için biraz daha görülmez oluyor. Devlet adına siyaset yapanlar gerçeklerle yüzleşmek istemiyor. 'Arşivler kapalı, belgelere bakacağız' gibi bahaneler bulunuyor'' diye konuştu.

 

Dersim'de yaşananların iyi anlaşılması gerektiğini ifade eden Kışanak, bunlardan ''dönemin bütün yöneticilerinin sorumlu olduğunu'' savundu. Kışanak, ''Şimdi aynı geleneğin devamı olanlar da samimi bir şekilde özür dilemelidir'' açıklamasında bulundu.

 

Dersim olaylarının yüreklerinde açılmış bir yara olduğunu ve 74 yıldır da kanamaya devam ettiğini belirten Gültan Kışanak, Almanya Başbakanı Angela Merkel'in ırkçı saldırılar sonrasında özür dilemesini anımsattı. Kışanak, sözlerini şöyle sürdürdü:

 

''Almanya da Neonazilerin işlediği cinayetler için özür diledi. O ülkede bayraklar yarıya indi. Özür böyle bir şeydir. Özür dilemek ciddi bir şeydir. Özür dilemek yürekten gelir. Özrün gereğini de yerine getirmek gerekir. Zaten özür dilemek için önce pişman olmak lazım. Siyasete malzeme olsun diye özür dilemek, özür dilemiş gibi yapmak, bu halkla alay etmek olur. Hem devleti yönetenlerin hem de aynı geleneğin temsilcisi olan siyasi partiler kendi geçmişiyle yüzleşmek zorundalar.''

 

Toplantıdan önce, Dersim olaylarını anlatan bir sinevizyon gösterisi de yapıldı. (haber7)

Güncelleme Tarihi: 25 Şubat 2012, 21:45
YORUM EKLE