Kılıçdaroğlu’ndan Yıldırım’a: Başbakansan koltuğuna sahip çık

Partisinin grup toplantısında konuşan Kılıçdarolu’nun hedefinde AKP vardı

Kılıçdaroğlu’ndan Yıldırım’a: Başbakansan koltuğuna sahip çık

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, partisinin grup toplantısında gündeme ilişkin açıklamalarda bulundu.

Hükümeti eleştiren Kılıçdaroğlu, “Yargının bağımsızlığından hoşlanmıyorlar. Diyorlar ki, bütün yetkiyi bir kişiye verelim, bu işi bitirelim. Buradaki bütün kadınlara söylüyorum: Yargı bağımsızlığına hep birlikte sahip çıkacağız. Hapisteki gazetecilere hep birlikte sahip çıkacağız. Sayın Binali Yıldırım seni uyarıyoruz. Başbakansan koltuğuna sahip çık” ifadelerini kullandı.

Kılıçdaroğlu'nun konuşmasının satırbaşları şöyle:

Türkiye freni patlamış bir kamyon gibi yokuş aşağı gidiyor. Bunların tek bir düşüncesi var tecavüzcüleri nasıl kurtarırız diye. Bu ülkenin bütün kadınlarına hiç bir ayrım yapmadan teşekkür ediyorum.
 
Kadınların gücü, bu teklifin geri alınmasını sağladı. İlk kez kadınlar güçlerinin farkına vardılar. Türkiye bir bataklığın içine sürüklenmiş durumda. Bu bataklıktan Türkiye'yi kadınlar kurtaracak.
 
Bugün geri çekilen yasa önerisi, bir gece yarısı önergesiyle metne girmiştir. Yani komisyonlarda görüşülmemiştir. Ben bildiği mi yaparım anlayışıyla verilmiştir. En büyük tepkiyi kadınlar vermiştir. 83 kadın örgütü ortak bir bildiri yayınladı. İktidar partisi teklifi geri çekmek zorunda kalmıştır. Oturup insan gibi görüşmek varken, yeni sorunlara kaynaklı eden önergeleri kabul etmemeliyiz.
 
AKP için oy toplayan kadın kardeşlerime seslenmek isterim. Yıllarınızı verdiniz. Sizin yaptıklarınızın, çocuklarınızın değerini bilmediler. Şimdi artık, o çatının altından ayrılmak zorundasınız.
 
Küçük bir çocuğun rızasından nasıl söz edersiniz?
 
Türkiye'nin derdine bakın. Onların derdine bakın. Ben merak ediyorum. Bu önerge kimin için verildi? Bunun yanıtını arkadaşlarımız soracak. Sizlerde sokakta sorun.
 
EKONOMİ
 
Dolar almış başını gidiyor. Yatırımcı gelmiyor. Esnaf siftah yapamıyor. Fakat onlar bunlarla ilgilenmiyor. Onlar tecavüzcüleri hapisten çıkarmakla uğraşıyor. Tekrar sizlere teşekkür etmek istiyorum. Büyük bir başarıya imza attınız.
 
Bugün yayınlanan KHK ile şehitler arasındaki ayrımı derinleştirdiler. Bu düzenlemeyi yapmak açık ve net söylüyorum, Binali Yıldırım da duysun Saray'daki zat da duysun, Haindirler. Çocuğunu vatan için şehit veren annelerin göz yaşları arasında ayrım yapılır mı? Şehitler arasında ayrımcılık yapan bir partiden ülkeye hayır gelmez.
 
Ben son olarak şunu söylemek istiyorum: Hiç kimse umutsuzluğa kapılmasın. Kimsenin buna hakkı yok. Çünkü bu ülkenin kadınları var, anneleri var.
 
BAŞKANLIK TATIŞMALARI
 
Şimdi rejimi değiştirmek istiyorlar. Yargının bağımsızlığından hoşlanmıyorlar. Diyorlar ki, bütün yetkiyi bir kişiye verelim, bu işi bitirelim.
 
Buradaki bütün kadınlara söylüyorum: Yargı bağımsızlığına hep birlikte sahip çıkacağız. Hapisteki gazetecilere hep birlikte sahip çıkacağız.
 
Sayın Binali Yıldırım seni uyarıyoruz. Başbakansan koltuğuna sahip çık. Başbakanlığına sahip çık.
 
FETÖ'nün siyasi ayağını ortaya çıkaracağız. Çıkarmazsam namerdim. Hesap soracağız.
 
Ben yargılanmaya hazırım.
 
Bunların gücü öğretmene yetiyor, gazetecilere yetiyor. Bunlar gazetecilerden, akademisyenlerden, öğretmenlerden intikam almak istiyorlar.
 
Ben diyorum ya bunlarda din iman yok diye. Ben diyorum ya bunların yatacak yok diye. Sevgili peygamberimiz veda hutbesinde şunu söylüyor: Birisi su işlediyse
 
Ses sistemimizi bozdular sesimiz duyulmasın diye. Meclis TV'nin yayınını kestiler. Kimse görmesin diye. Meclis başkanına sesleniyorum. Sende onur, ahlak varsa...
 
Hiç kimse şunu unutmasın sizlere seçme ve seçilme hakkını veren kişi Gazi Mustafa Kemal Atatürk'tür. Dolayısıyla bu büyük adamın bize miras olarak bıraktığı Cumhuriyet'i demokrasiyle taçlandırdığımız zaman huzur içinde evimize gideceğiz.
 
Eğitim sistemini söz veriyorum, tepeden tırnağa değiştireceğiz.
 
Eğitim sistemini bozun, o ülkeyi çökertirsiniz. AKP tam da bunu yapıyor. 
 
AKP'li kadınlara sesleniyorum. Çocuklarınıza ihanet edenleri bırakın. Kadın erkek eşitliğini savunan CHP'ye gelin.

Güncelleme Tarihi: 22 Kasım 2016, 21:41
YORUM EKLE