Kılıçdaroğlu'ndan hükümete sert eleştiri: Açlığa mahkum ettiler...

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu partisinin Meclis grubunda konuştu

Kılıçdaroğlu'ndan hükümete sert eleştiri: Açlığa mahkum ettiler...

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu partisinin Meclis grubunda konuştu. Kılıçdaroğlu konuşmasında hükümeti eleştirdi.

Kılıçdaroğlu’nun konuşmasından öne çıkan noktalar şöyle:

Geçen hafta sonu Şanlıurfa’daydım. Şanlıurfa’ya gittim, sohbet ettim, konuştum. Değişik alanlara mekanlara girdim. Bir gerçeği gördük. Elinizi uzattığınız zaman insanları kazanıyorsunuz. Sohbet ettiğiniz zaman kazanıyorsunuz. Siyasetçiyle vatandaş arasındaki mesafeyi sıfırlamamız gerekiyor. Onların yanında sorunlarıyla beraber çözüm önereceksiniz. Yanında duracaksınız. Beraber konuşacaksınız. Şanlıurfa’nın bir özelliği var tabi, peygamberler şehridir Şanlıurfa. Dünyanın en zengin kültürünü bağrında yaşayan bir şehirdir. Harran ovası Şanlıurfa’da, Göbeklitepe de Şanlıurfa’da… Bunların içinde Şanlıurfa ne durumunda?

Sabahın erken saatinde amele pazarı denen bir yere gittik. Şanlıurfalılar orada iş bekliyorlar. Birisi gelecek diyecek ki, “Gelin sizi şu işte çalıştıracağım.” “Kaç lira?” “60 lira.”

“Hepiniz iş buluyor musunuz” diye sordum:

“Hayır Suriyelilerden sonra iş bulamıyoruz...”
“Neden iş bulamıyorsunuz?”
“Çünkü Suriyeliler 20 liraya çalışıyor, biz nasıl 60 liraya çalışalım…”

İnsanları açıkça açlığa mahkum ediyorsunuz. 8 saat 10 saat önemli değil diyor, yeter ki 60 lira alalım evimize parayla gidelim. Bu bile mümkün değil. Şu soruyu tüm Şanlıurfalı kardeşimin kendisine sormak istiyorum. Suriye’yle bizim bir kavgamız yok. Suriyeli vatandaşla da hiçbir kavgamız yok. Tam tersine akrabalarımız onlar bizim. O zaman tablo nedir? Sorumlu kimdir? Suriye’yi kan gölüne çeviren kimdir? Hangi siyasi iktidar bunu yaptı, açlığa mahkum etti. 60 lirayı bile elinizden aldılar. Bunu düşünmelerini istiyorum. Bu tablonun arkasında net açık Adalet ve Kalkınma Partisi’ni görecekler.

Oradan ayrıldım hayvan pazarına gittim. Oturduk sohbet ettik, dertlerini dinledik. Yine Şanlıurfalı kardeşlerime sesleniyorum. Bana söyledikleri için buradan sesleniyorum. Hiçbir AKP milletvekili, 10 AKP milletvekili var. hiçbir AKP milletvekili, bugüne kadar hayvan pazarına gidip vatandaşlarla konuşup onların dertlerini dinlememiş. İlk giden genel başkan CHP genel başkanı. "Perişan olduk, mahvolduk" diyorlar. Suriye sınırına bu hükümet neden sahip çıkmıyor diyorlar. Yol geçen hanına döndük diyorlar. Şikayetlerini ediyorlar. Ben de onlara şunu söyledim: "Madem ki bugüne kadar 12 milletvekili verdiniz, bir vekili bile CHP’ye vermediniz, önümüzdeki seçimlerde oy kullanırken elinizi vicdanınıza koyarak oy kullanın" dedim.

SURİYELİ KARDEŞİM, BABA OCAĞINA DÖN

Oradan yaş meyve sebze haline gittik. Sayın başkana teşekkürlerimi sunuyorum. Oradaki vatandaşlarla oturup konuştuk, dertlerini dinledik. Aynı sorun onlarda da var. oradan çocuk hastanesine gittik. Çocuk hastanesine gelmeden önce Suriye ile ilgili Şanlıurfa’yla ilgili konulara değerlendirmek isterim. Dört yıldır Suriye’de iç savaş var. bir milyon 700 bin Suriyeli Türkiye’de mülteci. Bunun 250 bini Şanlıurfa’da yaşıyor. 20 liraya iş buluyorlar, Şanlıurfalı aç. Bu faturayı kim ödüyor, Şanlıurfalı ödüyor. Hiçbir Şanlıurfalı Suriye’nin iş içine karışmaktan yana değil, kavgadan yana değil. ben Şanlıurfalılara söz veriyorum, CHP’lilerin iktidarında Ortadoğu’ya barışı getireceğiz, Türkiye Cumhuriyeti olarak, bende Başbakan olarak. Asla ve asla savaştan kavgadan yana olmayacağım. İnsanları silahlandırmadan yana olmayacağım. Suriye’ye de Irak’a da her tarafa barışı getireceğim. Suriyeli kardeşlerime diyeceğim ki, 1 milyon 700 bin kardeşim, git kardeşim, baba ocağına geri dön, sana her türlü yardımı yapacağız. Sana şu ana kadar 5,5 milyar dolar harcadık, helali hoş olsun. ama CHP iktidarında Suriye’ye huzur geldi, git kardeşim kendi ülkende çalış diyeceğiz.

Güncelleme Tarihi: 10 Şubat 2015, 18:33
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER