Kılıçdaroğlu’ndan ‘Can Dündar, Kilis ve başkanlık’ açıklamaları

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, partisinin grup toplantısında konuştu

Kılıçdaroğlu’ndan ‘Can Dündar, Kilis ve başkanlık’ açıklamaları
Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, başkanlık tartışmalarına ilişkin olarak, "Başkanlık bölücülüktür, hiç kimse unutmasın" dedi. Kılıçdaroğlu, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'ı işaret ederek, "TBMM'de tek bir CHP'li de kalsa sen başkan olamayacaksın" ifadesini kullandı.

Kılıçdaroğlu, son aylarda IŞİD'in roketlerle saldırdığı "Kilis için, Kilis yerle bir olsa kılı kıpırdamayacak. Kilis'te 4 aydır okullar kapalı. Bu anneler çocuklarını nereye gönderecekler? 4 aydır hükümet yok. Kilisliler diyor ki, 'Biz de mülteci konumundayız' diyorlar. Kilisli kardeşlerime sesleniyorum, sorunlarınızı biliyoruz, nasıl çözüleceğini de biliyoruz. Bunlar Kilis'i feda ettiler, görmezlikten geliyorlar" diye konuştu.

CHP grup toplantısında konuşan Kılıçdaroğlu'nun açıklamalarından öne çıkan üç başlık şöyle:

CAN DÜNDAR

“Can Dündar’a yapılan saldırı... Doğru haber yaptı diye mahkum olan gazetecilerimiz var. Haber doğru mu, doğru. Doğru haber dolayısıyla bir gazeteci nasıl hapse atılır? Ben bu kürsüde silah götüren bir şoförün mahkemedeki ifadesini okudum. Vay sen bunu neden yayınlıyorsun diye, casus, vatan haini, her türlü suçlamayı yaptılar. Can Dündar ve Erdem Gül “Kral çıplak” dediler ve bütün Türkiye’nin önüne tabloyu koydular. Ama “Sizden bunun intikamını alacağım” diyor. Hesap soracaksan kabinende bakanlık yapan adam var. Tuğrul Türkeş... “Burada bizi izleyenlerin huzurunda yemin ediyorum. Vallahi ve billahi o silahlar Türkmenlere gitmiyordu. Bilerek söylüyorum. İddia ederek söylüyorum. Bizim o bölgeyle bağlantımız var.” Dokunulmazlığını kaldırın. Gücü gazetecilere yetiyor. Senin gücün onlara da yetmeyecek.”

KİLİS

“Türkiye'de yaşanan bir başka dram. Adı Kilis. En çok heyet gönderen, dertleriyle ilgilenen parti biziz. Bir il düşünün gazeteye tam sayfa ilan veriyor. Bir ara, yeni bıyık bırakan, düşük profilli birisi Kilis'e gitti. Birkaç füze atılınca nefesi Ankara'da aldı. Kilislilerin derdiyle niye ilgilenmiyorsunuz? Hükümet yok. Hükümet olsa böyle bir dert olmaz zaten. Kilis suratle Suriyelileşiyor. Kilislilerin yüzde 20-25'i göç etmek zorunda kaldı. Yerlerine Suriyeliler yerleşiyor. Gidin sorun esnafa. Boşuna bekliyorsun kardeşim, bunlar can derdine düşmüş. Kilis yerle bir olsa kılı kıpırdamayacak. Kilis'te 4 aydır okullar kapalı. Bu anneler çocuklarını nereye gönderecekler? 4 aydır hükümet yok. Kilisliler diyor ki, 'Biz de mülteci konumundayız' diyorlar. Kilisli kardeşlerime sesleniyorum, sorunlarınızı biliyoruz, nasıl çözüleceğini de biliyoruz. Bunlar Kilis'i feda ettiler, görmezlikten geliyorlar. Bu dışpolitikayı 180 derece değiştirecek de, yurtta barış, dünyada barışı da gerçekleştirecek biziz.”  

BAŞKANLIK

“Sayın Davutoğlu'nun hakkını savunmak kadere bakın bize düşüyor. İstifasını açıkladığı gün, 'Gücün yozlaşmasına karşı mücadele edin' diyor. Bir genç çıkıp, 'Sen niye mücadele etmiyorsun' dese. Başkanlık sistemiyle sultanlığı getirmek istiyorlar. Bu darbe 28 Şubat darbesine benzemiyor, bu darbe yol arkadaşım dedikleri kişilerin arkadan hançerlemesidir. Bütün bunlar başkanlık için yapılıyor, çünkü ömür boyu dokunulmazlık istiyor. Ben 'Türkiye'yi bölmek istiyorum' diyor. Başkanlık bölücülüktür. Eski koltuklarını bırakmama hastalığı var. Her şeyi ben yapacağım diyor. O yüzden demiştim 'Her şeye maydonoz oluyor' diye.” 

“Onun derdi başkanlık, peki vatandaşın derdi ne? Gidin süt üreticisine sorun, seracılık yapanlara, patates üreticilerine sorun. Şanlıurfa'ya, Kilis'e gidin. Kilis'e her gün top ve füzeler atılıyor. Sanki tesadüfen geliyor. Bunlarla ilgilenmiyor, 'Ben başkan olacağım' diyor. Sen TBMM'de tek bir CHP'li dahi olsa başkan olamayacaksın. Padişahta bile bu kadar yetki yok.” 

“3,5 milyon hanede 17 milyon yoksulumuz var. Onun derdi başkanlık, bizim derdimiz bu yoksulluğu bitirmek. 6 milyon işsizimiz var. Onların derdi 'Ben nasıl başkan olacağım'. Milli gelir artmıyor, bununla ilgilenen var mı, hayır 'İlla ben başkan olacağım'. Bütün fakir kardeşlerime sesleniyorum; senin sorununla bir ben ilgilenirim, fakirliği biliyorum. 2002'de bunlar 3Y dediler. Yoksullukla mücadele edeceğim dediler.”

Kaynak: T24
Güncelleme Tarihi: 10 Mayıs 2016, 15:17
YORUM EKLE