Kılıçdaroğlu: O avukatlar senden daha yurtsever Erdoğan

CHP lideri, 'Kenan Evren bile bunu yapmadı' dedi...

Kılıçdaroğlu: O avukatlar senden daha yurtsever Erdoğan

CHP Genel başkanı Kemal Kılıçdaroğlu partisinin grup toplantısında konuştu. Kılıçdaroğlu konuşmasında tutuklanan avukatlara ilişkin açıklamalarda bulundu.  

radikal.com.tr'nin haberine göre, Kılıçdaroğlu özetle şunları söyledi:

"ERDOĞAN BAŞKANLIK İSTİYOR; BAŞKANLIK SİSTEMİ NE DEMEK?..."

"Cumhuriyet tarihinde ilk kez bir başbakan demokrasiden şikayet ediyor. Parlamento ayak bağı diyor, yargı ayak bağı diyor. Böyle bir anlayış olabilir mi? Kendisi başkanlık istiyor. Başkanlık sistemi ne demek? Başkanlık sisteminin ne olduğunu da bildiğinden şüpheliyim. O, başbakanken hangi yetkilere sahipse cumhurbaşkanı olduğunda da o yetkilere sahip olmak istiyor. Sen isteyebilirsin ama bu halk sana bunu vermeyecek."

"KONTROL EDEMEDİKLERİ AVUKATLARIN EVİNİ BASTILAR"

"Mevlana 'Adalet ağaçları sulamaktır, zulüm ise dikene su vermektir' diyor. Yusuf Has Hacip 'Adalet göğün direğidir, yıkılırsa gökyüzü yerinde duramaz' diyor. Konfüçyüs 2Adalet kutup yıldızı gibi yerinde durur ve ger kalan her şey onun etrafında döner' demiş. Geldiğimiz noktaya bakın şimdi. Türkiye’de adalet vardır diyebiliyor muyuz? Yargıçları, savcıları, mahkemeleri kontrol altına aldılar. Çözemedikleri bir şey vardı. Avukatlar. Şimdi ne yaptılar avukatlara operasyon düzenlediler. Sizleri tutuklayacağız dediler. Evlerini bürolarını basıyorlar."

"ONLAR SİZDEN DAHA YURSEVERDİR SAYIN ERDOĞAN"

"Onlar sizden daha yurtseverdir sayın Recep Tayyip Erdoğan unutma bunu. Toplu davalarla Türkiye'de sürek avı başlatmışlar. Ava çıkmış mübarekler. Bir de bana diyorlar ki sen neden çıkıp Türkiye aleyhine konuşuyorsun diyorlar. Ne demişim içeride gazeteciler var demişim. Gerçekler acıdır. Recep Bey de bu gerçekleri kabul edecek."

"KENAN EVREN BİLE BUNU YAPAMADI"

"Kenan Evren bile bunu yapmadı. İlk kez yargı ayaklar altına alınmıştır. İlk kez adalet tartışılır hale gelmiştir. Alacaksın avukatları istediğini gibi içer atacaksın. İşine gelince böyle. Deniz Feneri'nde böyle miydi? Kul hakkı mı yedin arkadan Recep bey var… Sana yargıç, savcı dokunamaz. Peki bu avukatlar neye bakıyorlardı? Bir faili meçhullerle ilgileniyorlardı. İki, cezaevlerindeki haksız uygulamalarla ilgileniyorlardı. Üç karakollarda işkence darp var mı bununla ilgileniyorlardı. Uluslar arası af örgütü bu konuda en duyarlı örgütlerden biri. İnsan hakları savunucularının gözaltına alındığını bütün dünyaya duyuran örgüt. Ama ne yaparsanız yapın çiçekleri ne kadar koparırsanız koparın baharın gelmesini önleyemeyeceksiniz."

Güncelleme Tarihi: 22 Ocak 2013, 14:38
YORUM EKLE