Kılıçdaroğlu neden 'kontrollü darbe' dediğini anlattı

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, darbe girişimi hakkında kullandığı 'kontrollü darbe' ifadesinin gerekçelerini sıraladı

Kılıçdaroğlu neden 'kontrollü darbe' dediğini anlattı

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, darbe girişimi hakkında kullandığı 'kontrollü darbe' ifadesinin gerekçelerini sıraladı.

Habertürk'ten Muharrem Sarıkaya'nın sorularını cevaplayan Kılıçdaroğlu, 'kontrollü darbe' sözü ile ilgili hata yaptığını düşünmediğini belirterek onlarca karanlık nokta sayabileceğini söyledi.

15 Temmuz'un FETÖ tarafından yapıldığı konusunda tereddüdünün bulunmadığını belirten Kılıçdaroğlu 'kontrollü darbe' sözünün gerekçelerini sıraladı:

"1- Parlamentoda Darbeyi Araştırma Komisyonu'nun gerçek anlamda işlev yapmasına neden engel oldular? 2- Adil Öksüz olayındaki karanlık noktalar bugüne kadar aydınlatılmamıştır. 3- (Pilot Binbaşı) O.K. MİT'e gitti, MİT Müsteşarı'nın kaçırılacağını söyledi. Bu kamuoyuna eksik yansıtıldı. O.K. savcıda verdiği ifadede darbe yapılabileceğini söyledi, bu ifade neden kamuoyundan gizlendi? 4- Sayın Cumhurbaşkanı, 16 Temmuz günü İstanbul'da 3 ayrı yerde 3 uçağın kendisini beklediğini söylüyor. 3 ayrı yerde uçak beklesin diye talimat ne zaman verildi? Buna benzer onlarca karanlık nokta sayabilirim."

'NEDEN KİMSE BAŞBAKAN'A BİLGİ VERMİYOR?'

Sarıkaya’nın "Genelkurmay Başkanı Org. Akar'ın komisyona yanıtını tatmin edici buldunuz mu?" sorusunu 

"O.K., ifadeyi Genelkurmay'da vermedi, MİT'te verdi. O.K., MİT'te darbe yapılabileceğini söylüyor, ama MİT Genelkurmay'a bunu söylemiyor. Bu da karanlık noktalardan birisi. Darbeyle ilgili mademki bilgi aldı Cumhurbaşkanı, Başbakan'a niye kimse bilgi vermiyor? Ne MİT Müsteşarı, ne Genelkurmay Başkanı, ne Cumhurbaşkanı, kimse Başbakan'a bilgi vermiyor, neden? Bu soruların cevabını 248 şehidin hakkını korumak için bulmak zorundayız. Kaldı ki, kontrollü, kontrolsüz diye tanımlanmasının çok daha ötesinde bu soruların cevabını bekliyoruz. Bir deyime takılıp o deyim üzerinden insanların yargılanmasını asla doğru bulmuyorum" diye cevap verdi.

Kılıçdaroğlu, FETÖ soruşturmasını yürüten Ankara'daki savcının görevden alınması ile savcıların iddianamelerinin Adalet Bakanlığı denetimine tabi tutulmasını da sorularının arasına ekledi.

'OHAL KOMİSYONU'NUN KURULMA NEDENİ AİHM'E BAŞVURUYU GECİKTİRMEK'

OHAL Komisyonu'nun kuruluşunun geciktirildiğine, üye olarak bürokratların atandığına vurgu yapan Kılıçdaroğlu şöyle devam etti:

"Bugün de müsteşar, genel müdür olan bürokratlar incelemiyor mu? OHAL kararnamelerindeki etkin rolü devlette hangi kurum üstleniyor? O etkin kurum, bu komisyona ne bilgisi verecek ki? Komisyonun kurulma nedeni AİHM'e başvuruyu geciktirmek."

'SEÇİM OLACAKMIŞ GİBİ ÇALIŞIN' TALİMATININ NEDENİ NEYDİ?

Kılıçdaroğlu, Sarıkaya’nın "Erken seçim beklentiniz var mı?" sorusuna da şu yanıtı verdi:

"Seçimin erkene alınması, parlamento kararıyla oluyor. Üzülerek ifade edeyim, AKP'nin parlamento grubunun özgür iradesi yok, egemen kişiden alınan talimata göre irade şekillendiği için o bir kişinin erken seçime karar verip vermediğini bilmiyoruz. Kendisine uygun koşulları yakalayamazsa seçimler normal dönemde olacaktır."

Kılıçdaroğlu Anayasa'nın, "6 ay içinde çıkarılmasını zorunlu kıldığı" uyum yasalarını görüşmek üzere TBMM Başkanı'nın 8 Haziran günü partilerin grup başkanvekillerini bir mektupla toplantıya davet ettiğini açıkladı. Konuyu yarın (çarşamba) partisinin MYK'sında masaya yatıracaklarını, kararlarını buna göre vereceklerini de bildirdi.

KATAR SORUNU: İSLAM DÜNYASINI DA KARŞIMIZA ALDIK

Suudi Arabistan öncülüğündeki 8 ülkenin, Katar'la ilişki kesme kararı konusunda da CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu şunları söyledi:

"Türkiye pozisyonunu yanlış noktada ve yanlış yerde koydu. Uygar dünyada, nasıl kaybettiyse Ortadoğu'da da kaybetme sürecine girdi. İhvan'ın demokrasiden yana hiçbir zaman tavır takınmadığını, dini kullanarak geniş kitleleri etkilemeye çalıştığını dünya biliyordu. Ama Türkiye'de iktidar olanlar İhvan'dan yana tavır koydular, o kadar ki İhvan'ın dört parmağını Türkiye'ye getirdiler. İslam dünyası da bundan rahatsız. Rahatsızlığını bu son hareket ortaya koydu."

Bu aşamada Türkiye'nin Katar'a neden askeri birlik yolladığını sorup ekledi:

"Avrupa'yı karşımıza aldığımız gibi geniş bir İslam dünyasını da karşımıza aldık."

Kılıçdaroğlu, Almanya ile yaşanan İncirlik krizinin de aşılması gerektiğini söyledi.

"IŞİD'e karşı mücadelede biz, Batı dünyasını yanımızda görmek istiyorsak, bunlara her türlü kolaylığı sağlamamız lazım" dedi.

Güncelleme Tarihi: 06 Haziran 2017, 20:52

Demokrat Haber’e Patreon'dan bağış yapabilirsiniz > > > > >


YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER