Kılıçdaroğlu'ndan Erdoğan'a: İşte diktatör bozuntusu tükürdüğünü böyle yalatırlar

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Partisinin TBMM grup toplantısında konuştu

Kılıçdaroğlu'ndan Erdoğan'a: İşte diktatör bozuntusu tükürdüğünü böyle yalatırlar

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, İsrail'le imzalanan mutabakata ilişkin olarak, "Gazze ablukası için, 3 Ocak 2016'da Erdoğan 'İsrail'e muhtacız, diyor. Koskoca Türkiye Cumhuriyeti'ni İsrail'e muhtaç hale getiren bu hükümetin adı nedir? Sözde Ortadoğu'nun, dünyanın lideriydik. İşte diktatör bozuntusu, adama böyle yalatırlar" dedi.

Partisinin grup toplantısında konuşan Kılıçdaroğlu'nun, açıklamalarından satır başları şöyle:

Hazreti Ömer "Dicle'nin kenarında ölen bir kuzudan sorumluyum" derken 700 şehidin sorumluluğunu kim alacak. Bu toprakların değerini bu kadar düşürmenin kimin ne hakkı vardır.

Bu gaf değil, önündeki cama bakıp okuyor. "En az teröristler kadar onurlu, gururlu olmamız lazım" diyor. Havuz medyasını anlıyorum da merkez medya bunu neden yayınlayamıyor. Attığınız her geri adım sizin boynunuza yular olarak dolanacak.

Dış politikada bir ülkenin daimi dostları ve daimi düşmanları yoktur. Bir ülkenin daimi çıkarları vardır. Dış politikanın milli olması gerekir. Ama bunlar bu alandan da çıktılar. Dış politikayı kendi çıkarları için kullanarak iç politika malzemesi yaptılar.

Putin'e mektup gönderdi, Türkiye Cumhuriyeti adına özür diledi. Sen kimsin ya Türkiye adına özür dileyecek. Rusya'dan özür dileyemezsin, böyle bir gücün yoktur. Sınırımızı ihlal eden kim, Ruslar. Erdoğan 22 Haziran 2015'te CNN Internatıonal'e verdiği röportaşda "özür dileyecek olan Rusya'dır" demişti. Önce aslan gibi kükrediler, şimdi kedi gibi miyavlıyorlar.

İSRAİL AÇIKLAMASI

23 Nisan 2013'te Gazze'ye gideceğim diye bir açıklama yaptı. Gidemedi. Daha sonra "tarih kesinleşti Mayıs sonunda gideceğim" dedi. Arkasında durmayacağın lafı edersen tükürdüğünü yalatırlar. İşte bu noktaya geldi.

Türkiye, İsrail'e 3 şart sundu. Biz de buna katıldık. Ama bu şartlardan birincisi şu ana kadar yazılı resmi bir özür yok. 10 vatandaşın katledildi, özür dileyecekse resmi bir özür yazısı gelmeli. Putin'e özür mektubu yazıyor, Netanyahu'dan özür isteyemiyor. 

İkincisi tazminat; 20 milyon dolar tazminatı kabul etmiş ama fonlar üzerinden. Buna da bir şart koymuş İsrail. İsrailli askerlere açılan davaları geri çekeceksin. Bununla ilgili Meclis’ten kanun çıkaracaksın diyor. Elinizi vicdanınıza koyun bunu hangi ahlak, hangi iktidar, hangi inanç kabul eder.

Bir başka konu da Gazze'ye ablukanın kaldırılması. Yardımlar öteden beri yapılıyor. 2002'den beri bizim Kızılay’ımız da orada. Peki abluka için ne demişlerdi. 3 Ocak 2016 "İsrail'e muhtacız diyor". Koskoca Türkiye Cumhuriyeti'ni İsrail'e muhtaç eden iktidara ne denir. Binlerce şehidimizin kanı var, ne demek muhtacız. Dünya lideri diyorlardı, işte diktatör bozuntusu, tükürdüğünü böyle yalatırlar.

 

Güncelleme Tarihi: 28 Haziran 2016, 14:34
YORUM EKLE