Kılıçdaroğlu: MİT yasası yeni Yeşilleri ortaya çıkaracak

Kılıçdaroğlu MİT'in yetkilerinin yapılan düzenlemeyle arttırılmasını eleştirdi...

 Kılıçdaroğlu: MİT yasası yeni Yeşilleri ortaya çıkaracak

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, "Yapılan düzenleme ile MİT’e yurtiçi ve yurt dışında operasyon yapma yetkisi veriliyor. Yani adam öldürme yetkisi veriliyor. Yeni Yeşiller çıkacak. Her türlü silah verilecek ve 'buyur operasyonu yap'. Bugüne kadar MİT’e böyle bir yetki verilmemişti" dedi.

Kılıçdaroğlu, "17 Aralık operasyonunu örtme girişimi mi bu? Buna izin vermeyeceğiz. Bunun mücadelesini yapacağız. Yargı kararı olmaksızın bütün kuruluşlardan her türlü bilgiyi alabiliyorsunuz" diye konuştu.

CHP'de yerel seçimlerin ardından ilk Parti Meclisi toplantısı yapıldı. CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu başkanlığında toplanan ve iki gün sürecek olan Parti Meclisi’nde yerel seçim değerlendirmelerinin yapılacağı ve gelecek seçimler konusunda partinin izleyeceği politikalar gündeme geldiği öğrenildi.

Toplantının ilk bölümünün ardından basın mensuplarının sorularını yanıtlayan Kemal Kılıçdaroğlu, MİT yasasında yapılan değişiklikler hakkında değerlendirmelerde bulundu. Yasanın 12 Eylül sonrası hazırlanan ve uygulamaya konulan bir yasa olduğunu ve hükümet tarafından yetersiz görüldüğü için değiştirildiğini söyledi.

Kılıçdaroğlu, şöyle dedi:

"12 Eylül askeri darbenin yapamadığını seçimle gelmiş bir hükümet yapıyor. Darbecilerden daha ağır bir yönetim oluşturuyorlar. 12 Eylül darbesinin üzerinden 30 yıl geçti. Darbenin tortularını ortadan kaldıralım derken daha ağır yaptırımlar gündeme geldi. Bunun bir yasa tasarısı olarak parlamentoya gelmemesidir. Bakanlar Kurulu’nda görüşülmedi. İki AKP milletvekilinin kanun teklifi ile parlamentodan geçti.

Bakanlar Kurulu’nda görüşülmeyen bir konuyu kanun teklifiyle oldubitti içinde parlamentodan geçirdiler. Yapılan düzenleme ile MİT’e yurtiçi ve yurt dışında operasyon yapmak yetkisi veriliyor. Yani adam öldürme yetkisi veriliyor. Yeni Yeşiller çıkacak. Her türlü silah verilecek ve buyur operasyonu yap. Bugüne kadar MİT’e böyle bir yetki verilmemişti. Yetkiler olağanüstü arttırıldı.

Tam bir istihbarat devleti tam bir hukuksuzluk. Fişleme yetkisi verildi. Bir ülkede insanlar fişleniyorsa o ülkede demokrasi, özgürlük yok demektir. İnsanlar düşüncelerini özgürce açıklayamaz, kalemlerini rahat kullanamazlar. Geldiğimiz nokta budur.”

"MİT YASASI 17 ARALIK OPERASYONLARINI ÖRTME GİRİŞİMİ Mİ?"

MİT’e kendisiyle ilgili olmayan soruşturmalara da müdahale yetkisi verildiğine değinen Kılıçdaroğlu, "17 Aralık operasyonunu örtme girişimi mi bu? Buna izin vermeyeceğiz. Bunun mücadelesini yapacağız. Yargı kararı olmaksızın bütün kuruluşlardan her türlü bilgiyi alabiliyorsunuz. Ticari sır kavramı bitti. Yabancı sermaye niye gelecek. Hukukun olmadığı yere sermaye mi gelir? Dışişleri Bakanı ve iki üç bakan oturacaklar ve suç işlemiş birisini yargı kararı olmaksızın başka bir ülkeye gönderebilecekler. Burası bir hukuk devleti mi başka bir ülke mi? Demokrasi için ağır bedeller ödemiş bir ülkeye böyle bir yasanın gelmesi ayıptır" dedi.

"MÜCADELE EDECEĞİZ"

Gelinen noktada kurumlara yapılan milli ve vatana ihanet suçlamaları hakkında da konuşan CHP Lideri, "Öyle bir noktaya geldik ki Anayasa’nın aykırılığını denetleyen Anayasa Mahkemesi milli olmamakla suçlandı. Hukukun üstünlüğünü savunan bir sivil toplum kuruluşu vatana ihanetle suçlandı. Halkın haber alması her türlü yasakla tıkanmaya başlandı. Böyle bir tablo içinde en büyük görev CHP’lilere düşüyor. Madem ki bu ülkeye çok partili yaşamı getirdik. Ayaklarımızın altından kayan demokrasiyi yeniden inşa edeceğiz. Parlamento içinde ve dışında da verilecek. Bunu yapmadığımız takdirde görevimizi yerine getirmiş sayılmayız. Demokrasinin gereklerini yerine getirmek herkesin görevidir" diye konuştu. 

"ÜNİVERSİTELER TABELALARINI İNDİRSİN"

Üniversitelerin bu dönemde sessiz kaldığını ifade eden Kılıçdaroğlu, hukuksuzluğa karşı tavır almayan üniversitelere tepki gösterdi. Kılıçdaroğlu şöyle devam etti:

“Sessizliği koruyan üniversiteleri affetmek mümkün değil. Bilim yuvası olan yerler bilim üretmiyorlar. Bu üniversiteler şimdi konuşmayacaklar da ne zaman konuşacaklar. Siyasal saldırıya karşı hukuk fakülteleri en azından burada Anayasa’ya aykırılık var diye bir tavır koyamıyorlar. Osmanlı’nın medreseleri daha cesurdu. Nasıl üniversite bu. Tabelalarındaki üniversiteyi kaldırsınlar.”

"SİVİL TOPLUM KURULUŞLARI TEPKİ GÖSTERMELİ"

Sivil Toplum ve sendikaların da bir süre sonra kapanacağını ve demokrasinin olmadığı yerde sivil toplumunda yaşamayacağına değindi. Kılıçdaroğlu sözlerini şöyle sürdürdü:

“Çünkü tabanlarına güven vermiyorlar. İşçi sendikalar, işçinin parasıyla gazeteye ilan verenler altlarına lüks araba alanlar şimdi konuşmuyor, bundan sonra da konuşamayacaksınız. İşveren kurumların tepe örgütü var. TOBB, hukukun üstünlüğünü savunamayacak bir konuma geldi. Ticari sır kavramı elinizden alınıyor. Bilançolarınız açığa çıkıyor. İktidarı eleştirdiğinizde hemen kapınıza vergi müfettişleri geliyor.  Neden konuşmuyorsunuz. Siz çocuklarınıza neyi anlatacaksınız.” (Taraf) 

Güncelleme Tarihi: 19 Nisan 2014, 16:13
YORUM EKLE