Kılıçdaroğlu: Kürtçe'nin öğrenilmesi, okutulması için yasal düzenleme gerekli

Kılıçdaroğlu, Hakkı Savunanlar Platformu’nun İstanbul’da düzenlediği iftar programına katıldı

Kılıçdaroğlu: Kürtçe'nin öğrenilmesi, okutulması için yasal düzenleme gerekli

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, anadilin vazgeçilmez bir hak olduğunu söyledi ve Kürtçe'nin öğrenilmesi, okutulması konusunda parlamentoda yasal düzenleme yapılması gerektiğini işaret etti.

Kılıçdaroğlu, Hakkı Savunanlar Platformu’nun İstanbul’da düzenlediği iftar programına katıldı.

İftar programına Kürt camiasının tanınan isimlerinin yanı sıra gazeteciler, bazı meleler, iş insanları ve yazarlar da yer aldı. İftar sonrası K24’ün sorusunu yanıtlayan Kılıçdaroğlu  şunları söyledi: “Kürtçe’nin yasal olarak kullanılması, öğrenilmesi, okutulması konusu tamamen yasal bir düzenleme ve bu yasal düzenlemenin de yapılması gerekiyor. Nerde yapılacak? Parlamentoda yapılacak. Buna uygun bir zemin oluşabilirse inanıyorum ki bütün parlamenterler de buna ‘Evet’ diyeceklerdir.”

Kılıçdaroğlu, “Kürtçe’nin yasal olarak kullanılması ya da Kürtçe üzerindeki yasakların kaldırılması gibi durumları Ekrem İmamoğlu ya da yerel yönetimler çözemez, çünkü bu onların ilgi alanına girmiyor. Onlar olsa olsa ancak kurs açabilirler. Başka bir düzenleme yapamazlar” dedi.

‘BÜTÜN HAKLAR EŞİT OLMALI’

​Anadilin vazgeçilmez bir hak olduğunu ifade eden Kılıçdaroğlu şöyle devam etti: “Eğer beraber ve birlikte yaşıyorsak insan olarak bütün hakların eşit olması lazım. Bunu eşit hale getirmek de demokrasinin bir gereğidir. Kişilerin kendi anadilini öğrenmesi, anadilinde okuması ve yazması en doğal ve vazgeçilmez haklardan birisidir. Kürtçe de bunların içerisinde yer alıyor. İnsan hakları çerçevesinde baktığımızda da hepimizin en büyük dileği bunun gerçekleşmesidir.”

Kılıçdaroğlu, Türkiye’de mevcut yasakların ayrışmalara sebep olduğunu ve bunun Türkiye’ye zarar verdiğini de dile getirerek şöyle konuştu: “Yıllar yılı yasakların Türkiye’yi bir yere getirmeyeceğini gördük. Yasakların Türkiye’de ayrışmalara, gerginliklere yol açtığını hepimiz gördük. Türkiye’nin bu yasaklardan kurtulması ve Türkiye’nin kendi özgüvenini yakalaması gerekiyor. Bu ülkede beraber bir iklim yaratarak huzur içerisinde yaşamalıyız. Tüm bunlar sağlanabilir. Ben Türkiye’de çözümsüz hiçbir sorunun olduğuna inanmıyorum. Akli yöntemlerle istişare ederek, danışarak, araştırarak, konuşarak birlikte çözebiliriz. Bu konularda herkese eşit mesafede mesajımız var.” 

Güncelleme Tarihi: 28 Mayıs 2019, 21:18

Demokrat Haber’e Patreon'dan bağış yapabilirsiniz > > > > >

YORUM EKLE
YORUMLAR
Usman
Usman - 1 yıl Önce

Aman,aman, Amman dikkat! Dikkat! Dikkat! CHP= kilicdar oğlu, Kürtçe demiş, Kürtçe eğitim demiş,ana yasssa demiş, yüce Rabbim sen aklıma mukayat ol. nacizane bir dersimli olarak inşAllah aklımı yitirmem...ne hikmetse aklıma 1920 nin Kemal'i ve1920 nin söz ve yasaları,1924 ün anayasa ve yasaları geldi ve o günden itibaren Dersim'in yaşadığı katliamve soykırım geldi ve mazlum Kürt halkına o günden günümüze devam eden zulüm geldi.ya Rabbim sen bu mazlum Kürt halkını, Kürtlerin , satilmislarindan ve hainlerinden koru! Yarabbim sen bu mazlum Kürt halkını, bunların, zulüm kremalive soykırım özlü anayasa ve yasalarından koru! Kürtlere de akıl ve fikir İhsan eyle! Aamin!

SIRADAKİ HABER