Kılıçdaroğlu: Kontrolsüz güç felaket getirir

"Türkiye farklı bir darbe sürecine giriyor"

Kılıçdaroğlu: Kontrolsüz güç felaket getirir

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Şişli'de '2. Bölge Muhtarlar Buluşması'na katıldı.

Kılıçdaroğlu'nun konuşmasından satır başları şöyle:

'BİR KİŞİYLE BÜTÜN TÜRKİYE ELE GEÇİRİLEBİLİR'

Yeni sistemde bir kişiyi ikna ederseniz bütün Türkiye'yi ele geçirirsiniz. Bütün atama yetkileri bir kişiye verilmiş. Yani bir kişiyle bütün Türkiye ele geçirilebilir. Bu konuda her birimizin tek tek sorumluluğu var. 

Şunu da yapma yetkisi var bir sabah kalkıp bütün muhtarlıkları kaldırır. Ne diyor devletin yapısı ve işleyişiyle ilgili her türlü kararı alabilir. Mesela kıdem tazminatını kaldırabilir, asgari ücreti dondurdum diyebilir. Yeni modelde bu böyle. Şimdiki modelde bu yetkiler TBMM'dedir. Kanun çıkması gerekir. Bu yetkinin bir kişiye verilmesi doğru mudur? Bu kararı siz vereceksiniz. Türkiye Büyük Millet Meclisi'nin niye yetkilerini elden alıyor. Meclis'in yetkilerini arttırmamız gerekirken, bu yetkileri alıyoruz bir kişiye veriyoruz.

Bu anayasa değişikliği geçerse yabancı sermaye ülkeye gelmez. Hukuk yok ki niye gelsin? 

Bir de şu var; Diyelim ki bir yerde bir sorun var. Siz bir milletvekiline ulaştınız dediniz ki bu sorun niye çözülmüyor. Milletvekili şimdiki sistemde Salı günü kürsüde bunu dile getirir ve Bakan da buna cevap vermekle yükümlüdür. Yeni sistemde artık bunu kaldırıyorlar" diye konuştu.

'KONTROLSÜZ GÜÇ FELAKET GETİRİR'

Bunun partilerle, kişilerle ilgisi yok. Yetki demokrasilerde kontrol edilmek için vardır. Kontrolsüz güç güç değildir. Kontrolsüz güç felaket getirir. Demokrasilerin varlık nedeni gücü kontrol etmektir. 
Anayasa'nın varlık nedeni devletin gücü karşısında vatandaşı güvenceye almaktır. Hayır vazgeçmeyelim, adalet güçlü olsun, mülkün yani devletin temeli olmaya devam etsin istiyorsanız zaman gideceğiz 'hayır' oyu kullanacağız.

Beraber televizyona çıkalım diyoruz. Gelmiyorlar. Çünkü onlar da biliyor doğru söylediğimi.

"TÜRKİYE FARKLI BİR DARBE SÜRECİNE GİRİYOR"

Cumhurbaşkanı'nın Türkiye'de olmadığı dönemde TBMM Başkanı ona vekalet eder. Yeni modelde TBMM Başkanı'nın, Cumhurbaşkanı'nın yerine vekalet etmesi kaldırılıyor. Onun yerine seçimle gelmeyen Yardımcı vekalet edecektir. Şunu sorayım seçimle gelmeyenler Türkiye'yi ne zaman temsil etmişlerdir; Darbe dönemlerinde. Bu anayasa değişikliğiyle Türkiye farklı bir darbe sürecine giriyor. Çünkü TBMM yani milli irade Saray'a bağlanmış oluyor. 80 milyonun iradesini bir kişiye bağlamak doğru mudur yanlış mıdır buna siz karar vereceksiniz.

Güncelleme Tarihi: 01 Nisan 2017, 22:50

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER