Kılıçdaroğlu: KHK'leri, Anayasa Mahkemesi'ne taşıyacağız

CHP Lideri Kılıçdaroğlu, OHAL kapsamında çıkarılan KHK’leri değerlendirdi

Kılıçdaroğlu: KHK'leri, Anayasa Mahkemesi'ne taşıyacağız

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, OHAL kapsamında çıkan kanun hükmünde kararnamelere ilişkin açıklamalarda bulundu.

Bazı uygulamaların darbe dönemi uygulamalarını aratmadığını ifade eden Kılıçdaroğlu, “TBMM’ye geldikçe bakacağız. İlk kararname dışındaki bütün kararnameleri iptal talebiyle Anayasa Mahkemesi’ne götüreceğiz” dedi.

Deniz Zeyrek'in Hürriyet'teki haberine göre, son KHK ile 12 binden fazla öğretmenin açığa alındığına dikkat çeken Kılıçdaroğlu, “PKK ile doğrudan irtibatı olanlar, PKK’nin talimatı ile hareket edenler varsa yakasına yapışın, yargılayın, suçlu bulursanız atın. Ancak bu kadar öğretmeni PKK’li diye atmak anlaşılır gibi değil. Atatürkçü, Cumhuriyet değerlerine bağlı kamu görevlileri de atılıyor. Bazı illerdeki öğretmen sayısının yarısına yakını açığa alınmış. Akademisyenler de aynı torbaya konulmuş. Bildiriye atıp sonra imzasını çekenleri bile atmışlar. Bu nasıl bir tablodur. Birçok mağduriyet oluşuyor” ifadelerini kullandı. 

‘BAŞBAKANLA GÖRÜŞECEĞİZ’

İlk kararname konusunda bir uzlaşma olduğunu söyleyen Kılıçdaroğlu, sonraki kararnamelerin OHAL kapsamına alınması doğru olmayan uygulamalarla dolu olduğunu söyledi.

Kılıçdaroğlu, bayram tatili bittikten sonra yoğun bir mesainin kendilerini beklediğini belirterek, “TBMM’ye geldikçe bakacağız. İlk kararname dışındaki bütün kararnameleri iptal talebiyle Anayasa Mahkemesi’ne götüreceğiz” diye konuştu.

Kılıçdaroğlu, KHK’larla yaşanan mağduriyetlerin çok arttığını vurgularken konuyu Başbakan Binali Yıldırım’la da ele almak istediklerini söyledi.

Edinilen bilgiye göre Kılıçdaroğlu bayram öncesinde Yıldırım ile görüşmek istedi ancak Yıldırım, “Bayram sonrasında görüşelim” dedi.

Kılıçdaroğlu’nun Yıldırım ile görüşmeye, CHP’nin KHK’larla oluşan mağduriyetleri tespit etmek için kurduğu komisyonun tespitlerini ileteceği öğrenildi.

Güncelleme Tarihi: 13 Eylül 2016, 16:28
YORUM EKLE