Kılıçdaroğlu: İyİ Parti'ye geçen arkadaşlarımız isterse dönecek

Kılıçdaroğlu, Marmaris'te konuştu

Kılıçdaroğlu: İyİ Parti'ye geçen arkadaşlarımız isterse dönecek

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, gündeme gelen bedelli askerlikle ilgili AK Parti'yi eleştirdi, “Başbakan ‘bedelli askerlik değerlendirilir’ diyor. Partisinin sözcüsü çıkıyor ‘Binali Yıldırım’ın kendi görüşüdür, bedelli gündemimizde yok' diyor. Başbakan’ın sözü, sözcüsüne bile geçmiyor. Çünkü oraya halkın değil; Saray’ın iradesiyle geldi” dedi.

Kılıçdaroğlu İYİ Parti'ye geçen 15 CHP Milletvekiline ilişkin de konuştu. Kılıçdaroğlu, "Arkadaşlarımız görevlerini yapıp geri dönecekler. İsterlerse 15 Milletvekili CHP'ye geri dönecek" dedi.

Marmaris'te gazetecilere açıklamalarda bulunan CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun konuşmasından sarırbaşları şöyle:

Bu ülkenin Genelkurmay Başkanı ve Saray sözcüsü birlikte Abdullah Gül'e gittiler. Haber doğru ama gazeteciler yazamıyor. Bir internet sitesi genel yayın müdürü haberi koydu ve işinden edildi. Haber doğru mu doğru, ama gazeteciler yazamıyor. Bu dramatik tabloyu hiçbir gazetecinin unutmaması lazım.

Cumhurbaşkanlığı adayının tartışıldığı süreçte Saray'ın Sözcüsü ve Genelkurmay Başkanı'nı Abdullah Gül'e gönderemezsiniz. Hala elle tutulur bir açıklama yapamadılar. Efendim ‘Suriye konusunu açıklamak için gönderdik' diyorlar. Saray'ın sözcüsünün ne işi var orada? Bu ülkenin dış işleri bakanı yok mu?

'ATAMA YOLUYLA MEDYA PATRONU OLUYORLAR'

Bugün medya sahipleri atama yoluyla medya patronu oluyor. Sen bunu altı ay yapacaksın bütün giderlerini karşılayacaksın deniyor.

Beş temel sorunumuz var; Birincisi Demokrasi.

İkincisi eğitim, hiçbir anne baba çocuklarının yarın hangi okula gideceğini bilmiyor,

Dış politika siz daha iyi biliyorsunuz. Türkiye ekonomisi şu anda tefecilere teslim edilmiş durumda. Londra'da bir grup tefeciye ödedikleri faiz 150 milyar dolar.

Şu anda hükümet dünyanın en yüksek faizi ile borçlanmak zorundadır. Sandığa giderken ortak irade sergilemeliyiz. Demokrasimiz olmalı.

'RTÜK'ÜN YENİDEN YAPILANDIRILMASI LAZIM'

Bir siyasal iktidar düşünün. medya üzerinde egemen. Parlamentoda egemenliğine karşın bir de üstelik KHK yayınlama yetkisi var. Bütün bunlara sahip iktidar yönetemiyor. Demokrasi bağlamında bir araya gelmemiz lazım. Çiftçi dünyanın en pahalı mazotunu kullanıyor. Biz medya hakkında şunları düşünüyoruz. Bir patron sadece gazetecilik yapacak. Bunların dışında kaldığı zaman etki altında kalıyor ve bir süre sonra teslim oluyor. Gazetelerin dağıtımı tek elden yapılmalı. Gazeteciler sendikalı olmalı. dolayısıyla haberini özgürce yapmalı. Yeri geldiğinde sendika patrona dur demeli. Gazeteciliğin evrensel değerlerle bir araya getirilmesi lazım. RTÜK'ün yeniden yapılandırılması lazım. Siyasi otoritenin baskısı üzerine, medya üzerine baskı yapılması için bunlar yapılıyor. Bilinmesi lazım.

BEDELLİ ASKERLİK

Başbakan ‘bedelli askerlik değerlendirilir' diyor. Partisinin sözcüsü çıkıyor ‘Binali Yıldırım'ın kendi görüşüdür, bedelli gündemimizde yok' diyor. Başbakan'ın sözü, sözcüsüne bile geçmiyor. Çünkü oraya halkın değil; Saray'ın iradesiyle geldi.

İYİ PARTİYE GEÇEN VEKİLLER

Arkadaşlarımız görevlerini yapıp geri dönecekler. İsterlerse 15 Milletvekili CHP'ye geri dönecek.

Güncelleme Tarihi: 29 Nisan 2018, 22:02

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER