'Kılıçdaroğlu, İnce'den seçim günü rahatsız olmaya başladı, görevi bırakmaktan vazgeçti'

Kılıçdaroğlu’nun İnce’ye yönelik ilk rahatsızlığının seçim günü başladığı iddialar arasında

'Kılıçdaroğlu, İnce'den seçim günü rahatsız olmaya başladı, görevi bırakmaktan vazgeçti'

24 Haziran'da seçimlerinin ardından CHP'de başlayan olağanüstü kurultay tartışmaları, CHP Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu'nun açıklamalarıyla başka bir boyuta taşındı.

Kılıçdaroğlu'nun İnce'den seçim günü rahatsız olmaya başladığı, bir süre önce aldığı görevi bırakma kararından 2 Temmuz'da vazgeçtiği ileri sürüldü.

Milliyet'ten Şevket Yaman'ın kulislere dayandırdığı haberine göre Kılıçdaroğlu, 24 Haziran’dan bir süre önce parlamento seçimlerinde başarı sağlanamaması durumunda görevi bırakmayı planladı.

Kılıçdaroğlu’nun, seçim gecesi istifasını masasında tuttuğu, parti tabanında karşılığının olması nedeniyle İnce’nin genel başkanlığına sıcak baktığı, kurultayda İnce’yi tek aday olarak önermeyi düşündüğü öne sürüldü.

Görüşünü son ana kadar koruyan Kılıçdaroğlu’nun İnce’ye yönelik ilk rahatsızlığının seçim günü başladığı iddialar arasında.

Parti kaynakları, seçim sabahı Kılıçdaroğlu’nun talimatıyla bir genel başkan yardımcısının İnce’yi seçimlerle ilgili planlama yapmak için partiye davet ettiğini ancak İnce’nin bunu kabul etmediğini ileri sürdü.

Seçim sonuçlarının netleşmesinin ardından İnce’den açıklama yapmasının istendiği ancak bunun da kabul görmediği iddia edildi.

Kılıçdaroğlu’nun seçim gecesi yaşanan iletişim sorunu ve İnce’nin kendisiyle konuşmadan 25 Haziran’da parti genel merkezinde açıklama yapma kararından rahatsızlık duyduğu belirtildi.

İnce’nin 25 Haziran’daki “Bana ‘yürü önümüzden’ derlerse, yürümeye hazırım” çıkışı ile daha sonraki tutumunu da onaylamadığı aktarılan Kılıçdaroğlu’nun, 2 Temmuz’da İnce ile bir araya geldiği yemek sonrasında ise görevi bırakma düşüncesinden tamamen vazgeçtiği öğrenildi.

İnce’nin, yemekte konuşulanları açıklamasını tepkiyle karşılayan Kılıçdaroğlu’nun bu konuda yakın çevresine, “Kendisini bu süreçte iyi tanıdım. Genel başkan olursa parti biter” dediği aktarıldı.

CHP'Lİ TÜZÜN: BANA SÖYLEMEDİ

Kılıçdaroğlu’nun, İnce hakkındaki görüşlerini CHP Bilecik Milletvekili Yaşar Tüzün’e de anlattığını iddia edilmişti.

Milliyet’e konuşan Tüzün, Kılıçdaroğlu ile temmuz başında, Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) grup yönetiminin seçimlerinden önce görüştüğünü belirterek Kılıçdaroğlu’nun “Kampanya döneminde Engin Altay’la görüştüm. İnce’nin konuşmalarında vurgu yapması gereken şeyleri söyledim ama İnce bunlara değinmedi” dediğini söyledi.

Tüzün, “Sayın genel başkan bana, görevi bırakmayı planladığını ve sayın İnce’yi genel başkan olarak düşündüğünden bahsetmedi. Kurultay ile ilgili bir konuşma yapmadı” dedi.

Güncelleme Tarihi: 31 Ağustos 2018, 18:14
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER