Kılıçdaroğlu: İktidarımızda Suriyeli misafirlerimizle helalleşip iki yılda memleketlerine uğurlayacağız

“Sevgili halkım; Suriyeliler ve Suriye konusunu konuşacağız”

Kılıçdaroğlu: İktidarımızda Suriyeli misafirlerimizle helalleşip iki yılda memleketlerine uğurlayacağız

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Suriye konusu ve mültecilere ilişkin çarpıcı bir video paylaştı.

Videoya not düşen Kılıçdaroğlu, ''İktidarımızda Suriyeli misafirlerimizle helalleşip iki yılda memleketlerine uğurlayacağız. Bu iktidarımızın en önemli beş önceliğinden biridir. Plan ve programlarımız hazır. Bu video da bunun taahhüdü olarak burada dursun istedim'' dedi.

Kılıçdaroğlu, video mesajında şunları söyledi:

“Sevgili halkım; Suriyeliler ve Suriye konusunu konuşacağız. 3 milyon, resmi rakamlara göre 600 bin Suriyeli var bizim topraklarımızda. Özellikle Suriye’ye komşu olan illerimizde bu yoğunluğu görüyoruz. Hatta bazı illerimizde, Türk vatandaşlarımızdan fazla Suriyeli vatandaşlar var. Ciddi şikayetler var.

Geçinemeyen, işsiz kalan insanlar, Suriyeliler’den şikayet ediyorlar ve önümüzdeki süreçte çok daha ciddi açmazlarla toplum olarak karşılaşabiliriz. Bu sorunu çözmek zorundayız. Bunlar çözemediler. Çözme güçleri de yok, kapasiteleri de yok. Ama biz çözeceğiz. İnsani boyutuyla ele alacağız sorunu ve çözeceğiz. Şanlıurfa’da bir sabahçı kahvesine gitmiştim. Oradaki sabahçı, işsiz insanların gelip, nasıl iş bulduklarını görmek istemiştim. Sabahçı kahvesinde insanlar oturuyor.

Bir kamyon veya kamyonet geliyor. Birisi iniyor aşağıya, ‘15 kişi veya 20 kişi’ diyor ve insanlar binip gidiyor. Yaşlı bir adama, ‘Sen niçin gitmedin’ diye sorduğumda, ‘Benim ailem kalabalık, 120 lira günlük olabilirse ben ancak gidebiliyorum çalışmaya. Suriyeliler geldi. Çok daha ucuza çalışıyorlar. 50 liraya, 60 liraya gidiyorlar. Saat de yok. Dolayısıyla ben 50-60 lirayla ailemi geçindiremiyorum’ dedi. Bu, bir sabahçı kahvesinde bana söylenen. Gidin İstanbul’a, gidin İzmir’e, gidin Kayseri’ye, efendim Hatay’a, Kilis’e, Gaziantep’e gidin, buna benzer yüzlerce olay, yüzlerce manzara görürsünüz. Bu sorunu çözmemiz lazım.

“ÖNCELİKLE SURİYE İLE İLİŞKİLERİMİZİ DÜZELTECEĞİZ, BÜYÜKELÇİLİKLERİ AÇACAĞIZ”

Öncelikle Suriye ile ilişkilerimizi düzelteceğiz. Büyükelçilikleri açacağız. Ben Avrupa Birliği’ne gittiğimde bana Suriyeli mültecilerden şikayet ettiler. Onlara şunu söyledim: ‘Neden şikayet ediyorsunuz? Mülteciler geldi diye mi? Peki. Suriye’de kan gövdeyi götürürken sesiniz çıkmıyordu. Mülteciler, Türkiye’ye gelirken sesiniz çıkmıyordu. Ne zaman sizin kapıya dayandılar, bağırmaya başladınız.’ ‘Peki nasıl çözülecek’ diye bana sordular. Dedim ki: ‘Elinizi cebinize atacaksınız. Suriyeliler’in yolunu, okulunu, hastanesini, kreşini her şeyini yapacaksınız. Arkasından Suriyeliler’i biz kendi ülkesine göndereceğiz.’ Irkçılık yapmıyoruz. Bir daha söylüyorum. Suriyeliler bizim akrabalarımız ama onlar doğdukları topraklarda mutlu olurlar. Dolayısıyla Suriyeli kardeşlerimizi, huzur içinde kendi ülkelerine göndereceğiz. İktidar olduğumuzda, Allah’ın izniyle iktidar olduğumuzda, Suriye konusunu, Suriye sorununu, Suriyeliler’in sorununu da 2 yıl içinde çözeceğim. Kararlıyım ve biz bunu yapacağız.”

YORUM EKLE
YORUMLAR
doğru dil doğru muhalefet
doğru dil doğru muhalefet - 1 hafta Önce

ülkeye tır tır mülteci giriyor iki ihtimal var ya göz yumuyorlar ya da bu içişleri bakanlığı ranttan başını kaldırıp görevini yapmayı unutmuş.baksan 15 tl lik malzemeyi 1000 tl ye devlete yani dolaylı olarak millete kitliyorlar.ne soygun ama .bu mültecilerdeki tek amaç işgücü emek piyasasını aşağıya çekmek bu ülkeyi yöneten tek rte deği kraldan çok kralcılar var.bunlar sadece partili değil sermaye grubları adamlar emeği ucuzlatıp servetlerine servet katma peşindeler. birde bu son iki yıldaki muhalefetin dili daha önce olsaydı bu kadar uzamazdı.ya sen ırkçılık yaparak muhalefet edersen başarılı olamassın sonra kabak senin başında patlar.taktiğe bak suriyede bu durumun bu hale gelmesinde hem neden oluyor hem onlara kucak açıyormuş gibi yapıyor iç siyasete malzeme yapıyor sonra hem silah satıyor ganimet gibi oranın mallarını satıyor hem avrupadan para alıyor hem kendi halkından yardım toplayarak bir vurgunda hümanizimden inanç duygularından yapıyoar 1 taşla o 30 kuş ama sen bu pis arapları istemiyoruz deyince kabak sana patlıyor bütün malı onlar götürdükleri yetmiyormuş gibi suçuda sana satmasına izin vermemek için iyi bir dil kullanmak gerek.olayları iyi anlatamassan suçta sana kalır.

SIRADAKİ HABER