Kılıçdaroğlu: İktidar olursak süreç için sadece HDP ile görüşürüz

CHP lideri gazetecilerin sorularını yanıtladı

Kılıçdaroğlu: İktidar olursak süreç için sadece HDP ile görüşürüz

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, partisinin iktidar olması halinde çözüm sürecinin devam edeceğini ve muhatap olarak sadece HDP'yi göreceklerini söyledi.

Bir grup gazetecinin sorularını yanıtlayan CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, AKP'nin, HDP barajı geçemese de 330 milletvekilinin üstüne çıkamayacağını ifade etti.

Klıçdaroğlu, Ağrı’da PKK ile TSK arasındaki çatışmayı ve sonrasındaki gelişmeleri değerlendirirken şöyle konuştu:

Seçime kadar bir olay çıkmaması, seçimden sonra da bir olay çıkmaması en büyük arzumuz. Ancak güvensizlik üzerine inşa edilen bir süreç var. İki önemli ayağı vardı güvensizliğin; iktidar ve Kandil. Şimdi bir üçüncü ayak çıktı, Cumhurbaşkanı. Dolayısıyla üç ana eksende ciddi sorunlar var. Bu süreç Türkiye’nin en kronik hale gelen sorununu çözmeye yetmez. Çözüm sürecinde samimi olanların sürecin birinci ve hemen çözülmesi gereken maddesinin yüzde 10 seçim barajı olduğunu söylemeleri gerekir. Eğer siz Kürt siyasal hareketini parlamentoda görmek isterseniz, yüzde 10 barajını kaldırmanız gerekir; bunu da bir ön koşul olarak masaya koyabilirlerdi. Partilerin üzerinde mutabakat sağladığı bir konuyu neden HDP, ‘getirin çözümleyin’ demiyor?

(‘İktidar olursanız İmralı ile görüşür müsünüz?’ sorusu üzerine) HDP var zaten, görüşecekseniz HDP ile görüşün. HDP kiminle istiyorsa görüşsün. Onlar görüşür, kiminle görüşürlerse ama siz meşru bir makamla muhatap olacaksanız, o makam da HDP, Türkiye siyasal hayatının meşru aktörlerinden birisi.” 

Güncelleme Tarihi: 28 Nisan 2015, 09:24

Demokrat Haber'e destek vermek ister misiniz? >>>

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER