Kılıçdaroğlu: Dokunulmazlıkların daraltılmasına destek veririz

CHP Genel Başkanı, 'bugün Erdoğan dokunulmazlığı çıkmıştır' dedi...

Kılıçdaroğlu: Dokunulmazlıkların daraltılmasına destek veririz

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Star TV ana haber bülteninde gündeme ilişkin açıklamalarda bulundu.

Büyükşehir Belediye Yasası'yla ilgili soru üzerine Kılıçdaroğlu, büyükşehir olan kentleri kutladığını söyledi.

Yasaya göre kapatılan beldelerin kapanmasını doğru bulmadığını ifade eden Kılıçdaroğlu, "Belde belediyelerinin halka sorulmadan kapatıldığı için Anayasa'ya aykırı buluyoruz. Belde belediyelerin açılması için Anayasa Mahkemesi'ne başvuracağız. Karar Anayasa Mahkemesi'nin olacak" dedi.

DOKUNULMAZLIKLAR KONUSU

"Dokunulmazlıklar konusunda, BDP'lileri mi koruyorsunuz" sorusu üzerine Kılıçdaroğlu, "Hayır biz ilke partisiyiz. Benden önce de aynı ilkeler savunuluyordu. Yoksa biz BDP veya başka parti milletvekillerinin dokunulmazlığı kalksın kalmasın diye gereksiz bir tartışmaya girmiyoruz. Milletvekillikleri bitince zaten yargılanacaklar" dedi.

"BUGÜN ERDOĞAN DOKUNULMAZLIĞI ÇIKTI"

Kılıçdaroğlu, kürsü dokunulmazlığı hariç diğer dokunulmazlıklara karşı olduklarını ifaderek, şunları söyledi:

"Bugün öyle koşullar oluştu ki bırakın milletvekili dokunulmazlığını bir Erdoğan dokunulmazlığı çıktı. Nedir bu? Deniz Feneri'ne el süren yanıyor. Bu da dokunulmazlık, dokunabiliyorlar mı onlara? Hayır. Başbakan'a yakınsanız kimse size dokunamıyor, milletvekili olmanıza da gerek yok. Bir kişi istediği zaman dokunulmaz oluyor, bir kişi istediği zaman dokunulmazlığı tümüyle kaldırılıyor. Bu çifte standart. Hukuk bunları kabul etmez."

Kılıçdaroğlu, iktidar partisinin dokunulmazlıkların daraltılması konusunda bir çalışmaları varsa destek verebileceklerini söyledi.

Kılıçdaroğlu, bir soru üzerine geçtiğimiz günlerde akademisyenlerle bir araya geldiklerini, burada "Kürt sorununu masaya yatırdıklarını" söyledi. (cnn)

Güncelleme Tarihi: 08 Aralık 2012, 16:05

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER