Kılıçdaroğlu 'dehşet belgesi'ni açıkladı, savcı gitti!

97 hakim ve savcının görev yeri değiştirildi...

Kılıçdaroğlu 'dehşet belgesi'ni açıkladı, savcı gitti!

Hakim ve Savcılar Yüksek Kurulu (HSYK) 1. Dairesi, 97 hakim ve savcının görev yerini daha değiştirdi. AKP ile Gülen cemaati arasında yaşanan gerilimin yargı boyutunda daha önce bazı hakim ve savcıları görev yerlerini değiştiren Hakim ve Savcılar Yüksek Kurulu (HSYK) Birinci Dairesi, 97 hakim ve savcının daha görev yerini değiştirdi.

Üyeleri değiştirilen Hâkimler ve Savcılar Yüksek Kurulu (HSYK) 1. Dairesi’nden 6 günde yargıya ikinci kararname operasyonu dün yapılırken. CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun, “Adalet Bakanlığı Müsteşarı Kenan İpek, İzmir Başsavcısı Hüseyin Baş’ı arayıp ‘Yolsuzluk soruşturmasını durdur’ demiş. Savcı da tutanak tutmuş” diyerek 'dehşet Belgesi'ni açıklamasından birkaç saat sonra çıkan kararnamede, HSYK Savcı Baş’ı görevden aldığı ortaya çıktı. 96 hâkim ve savcının görev yerini değiştiren HSYK, Baş'ı da Samsun bölgeye atadı.

BOZDAĞ: GEREĞİNİ YAPARIM

Adalet Bakanı Bekir Bozdağ ise, müsteşarının İzmir Cumhuriyet Başsavcısını aradığını belirterek, "Müsteşar İzmir Başsavcısını aramış ve konuşmuştur. Adalet Bakanlığı müsteşarı devam eden olayla ilgili bilgi almıştır ve hukukun uygulanmasını ve engel olunmamasını istenmiştir. Soruşturmanın durdurulması, kapatılması ve üzerinin örtülmesini istemişse sizinle beraber olur gereğini yaparım. Üzerinin örtülmesini isteyen bir şey kesinlikle yok. Bunu açıkça ifade etmek isterim" dedi.

TBMM Genel Kurulu'nda, muhalefet milletvekillerinin sorduğu soruları yanıtlayan Bozdağ, MHP milletvekili Lütfü Türkkan'ın 'Siz hırsız mısınız? Değil misiniz?' şeklindeki sorusunu eleştiren Bakan Bozdağ, "Böyle bir üslubu size yakıştırmam. Siz hırsız mısınız? derken ben rahatsız oldum, ben şimdi kalksam size edepsiz misiniz desem doğru olur mu? Böyle bir soru mu sorulur" diye cevapladı. Adalet Bakanı Bekir Bozdağ'ın soruları cevaplamasının ardından Genel Kurul sona erdi.

Güncelleme Tarihi: 23 Ocak 2014, 00:35
YORUM EKLE