Kılıçdaroğlu: Darbe fırsatçılığını asla kabul etmiyoruz

CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu, KHK'le işten çıkarılan ve tutuklananlara ilişkin açıklama yaptı

Kılıçdaroğlu: Darbe fırsatçılığını asla kabul etmiyoruz

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Çankaya Belediyesi şirketleriyle DİSK Genel İş Sendikası arasında yapılan toplu iş sözleşmesi imza törenine katıldı.

Kılıçdaroğlu, darbe girişiminden sonra ortaya çıkan birlikteliği korumak istediklerini belirterek, "Darbe fırsatçılığını asla kabul etmiyoruz. 'OHAL çıktı, KHK çıktı, şu muhaliflerin tamamını hapislere atayım' Bu da doğru değil ve inandırıcı değil" diye konuştu.

Kılıçdaroğlu'nun açıklamalarından satır başları şöyle:

'KHK İLE YÖNETİLEN TÜRKİYE İSTEMİYORUZ'

"Kanun hükmünde kararnamelerle yönetilen bir Türkiye değil; Anayasa'ya, yasalara, hukukun üstünlüğüne uygun kimsenin mağdur edilmediği ama suçluların adil yargılandığı bir demokrasi istiyoruz.

“Medyanın özgür olduğu, gazetecilerin hapse atılmadığı, sanatçıların işine son verilmediği, bilim insanlarının tutuklanıp, hapislere atılmadığı bir Türkiye istiyoruz biz. Bunu savunmak sadece benim görevim değil. 15 Temmuz kalkışmasına karşı çıkan herkesin ortak görevi olmak zorundadır.

“Darbe fırsatçılığını asla kabul etmiyoruz. 'OHAL çıktı, KHK çıktı, şu muhaliflerin tamamını hapislere atayım' Bu da doğru değil ve inandırıcı değil. Ne darbe ne dikta, tam demokrasi istiyoruz. Yaşasın tam demokrasi, diyoruz.

'ÖRGÜTLÜ TOPLUM OLMAK DEMOKRASİNİN ÖZÜDÜR'

"Bir kişinin her şeye karar verdiği bir demokrasi değil bizim arzu ettiğimiz demokrasi. Hukukun üstünlüğünün olduğu bir demokrasi istiyoruz. Darbe hukukundan arındırılmış bir Türkiye istiyoruz. Birilerinden emir ve talimat alan bir yargı değil, hukukun üstünlüğüne inanarak, karar veren bir yargı istiyoruz. Örgütlü bir toplum istiyoruz. Demokrasinin özüdür örgütlü toplum olmak.”

Güncelleme Tarihi: 06 Eylül 2016, 11:48
YORUM EKLE