Kılıçdaroğlu'dan Erdoğan’a: '15 Temmuz belgelerini açıklayın' çağrısı

Kılıçdaroğlu, darbe gerçekleşseydi kimlerin hangi göreve atanacağının belgelerinin Erdoğan’da olduğunu söyledi

Kılıçdaroğlu'dan Erdoğan’a: '15 Temmuz belgelerini açıklayın' çağrısı

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan ile CHP lideri Kılıçdaroğlu arasındaki 'FETÖ'nün siyasi ayağı' tartışması devam ediyor.

AKP Grup Toplantısı'nda konuşan Erdoğan, Kılıçdaroğlu için, "15 Temmuz gecesi, bir tek kişi FETÖ’nün özel ilgisine, himayesine mazhar olmuştur, o da Kılıçdaroğlu’dur. FETÖ’cülerin tanklarıyla burun buruna gelen bir genel başkanın önünde, bir anda bütün yollar açılmıştır" iddiasını ortaya atarken, Kılıçdaroğlu'dan yanıt da gecikmedi.

Cumhuriyet’ten İpek Özbey’in haberine göre, Kılıçdaroğlu, Erdoğan'a, "Darbe gerçekleşseydi kimlerin hangi göreve atanacağının belgeleri Erdoğan’da. O belgeleri yayımlaması gerekiyor" yanıtını verdi.

Erdoğan, Kılıçdaroğlu'nun danışmanlarını 'FETÖ'cü olmakla suçlamış ve, "Akıl hocası onlar" demişti.

Kılıçdaroğlu bu iddialara şu yanıtı verdi:

"FETÖ’nün siyasi ayağını açıkladım. FETÖ’nün siyasi ayağı, FETÖ unsurlarını devlete yerleştirme gücüyle ilgili. Örneğin FETÖ unsurlarından biri valiyse, komutansa, rektörse bunları kim atayabilir? FETÖ unsurlarını devletin kılcal damarlarına kim yerleştirebilir? Yerleştiren kişiye biz FETÖ’nün siyasi ayağı diyoruz. Eğer bu konudaki yetki bende olsaydı siyasi ayak ben olurdum ama bu yetki, yürütme organına, hükümete, o dönem hükümetin başı olan Erdoğan’a ait. Resmi Gazete’de atamaların altında Erdoğan’ın imzası var. Bu kişi aynı zamanda ‘Ne istediniz de vermedik’ diye itiraf eden kişidir."

Erdoğan'ın, "15 Temmuz gecesi, bir tek kişi FETÖ’nün özel ilgisine, himayesine mazhar olmuştur, o da Kılıçdaroğlu’dur. FETÖ’cülerin tanklarıyla burun buruna gelen bir genel başkanın önünde, bir anda bütün yollar açılmıştır" sözlerine de yanıt veren Kılıçdaroğlu, "O gece nerede olduğum belli. Benim sorularımdan niçin kaçıyor? 15 Temmuz gecesi siyasi parti liderleri, Meclis Başkanı, Başbakan, bakanlar, üst düzey yöneticiler, belediye başkanları neredeydi ve kimlerle görüştüler? Neden hain darbe girişimi gecesinin HTS kayıtları açıklanmıyor. HTS kayıtları Erdoğan’ın da MİT’in de elinde... Açıklasınlar" çağrısında bulundu.

Erdoğan'ın, Kılıçdaroğlu ile ilgili, "Cüzdanının bir köşesinde 1 dolarlık banknot saklayıp saklamadığı" iddialarıyla ilgili ise, Kılıçdaroğlu, "Bu soruyu bana soran kişi Merkez Bankası’ndan Türkçe Olimpiyatları için özel para bastıran kişi. Ahlak var mı? Ayrıca benim öyle dolar merakım falan da yok. Amerika’da gökdelen yapan ben miyim, onun ailesi, onun yakınları, onun vakıfları değil mi? Paraya doymayan kendisi değil mi? Benim o işlerle hiçbir ilgim yok" ifadelerini kullandı.

Kılıçdaroğlu, darbe gerçekleşseydi kimlerin hangi göreve atanacağının belgelerinin Erdoğan’da olduğunu, o belgeleri de yayımlaması gerektiğini sözlerine ekledi.

Güncelleme Tarihi: 20 Şubat 2020, 10:33

Demokrat Haber’e Patreon'dan bağış yapabilirsiniz > > > > >


YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER