Kılıçdaroğlu'dan Erdoğan'a özel uçak sorusu: 81 milyon adına açıklama bekliyorum

Kılıçdaroğlu, Erdoğan'a hediye edildiği iddia edilen özel uçağı sordu

Kılıçdaroğlu'dan Erdoğan'a özel uçak sorusu: 81 milyon adına açıklama bekliyorum

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, CHP Parti Meclisi toplantısında basına açıklama yaptı.

Kılıçdaroğlu, "Çok ciddi bir ekonomik krizin içindeyiz. Daha başlangıcındayız, sonunda değiliz" dedi.

Erdoğan'a Katar Emiri tarafından hediye edildiği belirtilen özel uçak hakkında da "81 milyon adına açıklama bekliyorum" ifadesini kullanarak sorular sordu.

"Devleti yönetenlerin 3 temel noktada duyarlı olması gerekir" diyen Kılıçdaroğlu, bu 3 noktayı şöyle sıraladı:

* Eleştiriye açık olmaları gerekir. Sanayiciden esnaftan gelen eleştirilere kulak vermek zorundasınız. Onları korkutursanız demokrasi yoktur.

* Şeffaf olması lazım. Şeffaf değilse israf ve yolsuzluk vardır.

* Denetlenebilir olması lazım. Her aşamanın hesabını vermek, Sayıştay, TBMM, yargı tarafından denetlenebilmesi lazım. Tek adam rejimi varsa hesabın sorulmaması demektir.

'SAMAN, MERCİMEK İTHAL ETMENİ DIŞ GÜÇLER Mİ SÖYLEDİ?'

Erdoğan'da bunların üçünün de olmadığını ifade eden Kılıçdaroğlu, "Sorduğumuz soruların muhatabı dış güçler mi? Saman, mercimek ithal ediyorsun. Dış güçler mi sana dedi bunu" şeklinde konuştu.

Ekonomideki kötü gidişata dair iktidarın aldığı "önlem"lere değinen CHP Lideri, "Damat sanayicilere nutuk attı. Abuk subuk bir sürü konuşma yaptı. Önerilerden biri şuydu. Ülkemizin yer altı kaynaklarının tespit edilmesi ve ekonomiye kazandırılması. 16 yıldır yapamadığını nasıl yapacaksın bu milletin aklıyla alay etmektir" dedi.

'SEN 15 MİLYON DOLARI BOZDURDUN MU?'

Kılıçdaroğlu, Erdoğan'ın halka yaptığı "Dolar bozdurma" çağrısı için de "Bunu söyleyen adam Man adasından yakınlarının getirdiği 15 milyon doların hesabını vermedi daha. Sen bu 15 milyon doları bozdurdun mu bozdurmadın mı? Dolarları bozduruyoruz, 'iPhone'ları kırıyoruz bir bakıyoruz dolar artmış" ifadelerini kullandı.

'SENİN İŞİN GÜCÜN YOK MU?'

"Gücü AVM'deki adama yetiyor. Yandaşına yetmiyor. Geçiş ücretleri, garantiler dolar endeksli. Asıl para onlarda. Gücün yetiyor mu? Dükkan kirası Türk parası, dolar eyvallah yapalım. Niye sen bunu dolar bazında yaptırdın" diyen Kılıçdaroğlu, Erdoğan'ın kendini Türkiye Varlık Fonu Başkanı ilan etmesini de eleştirdi: "Senin işin gücün mü yok? Dünya kadar işin gücün var şimdi bütün bu şirketlerle ilgili kararı ben vereceğim diyorsun. Hangi yetkiyle, birikimle. Malı götürmenin yoludur."

ÖZEL UÇAK SORUSU

Kılıçdaroğlu, Katar Emiri tarafından hediye edildiği söylenen özel uçak hakkında da sorular sordu:

"Beyefendi kendisine olağanüstü güzel bir uçak almış. Katar şeyhi hediye etmiş deniyor veya satın almış. 81 milyon adına açıklama bekliyorum. Sevgili Erdoğan bu uçak kimin uçağı? Kaçıncı uçak bu? Satın aldıysan büyük ayıp. İkinci el uçağı biri sana hediye ettiyse bu daha büyük bir ayıp.Türkiye'nin onuruyla oynamaya kimsenin hakkı yoktur. Türkiye Cumhuriyeti'nin cumhurbaşkanı hediye uçakla gezemez. Cevap istiyorum senden. Aynı zamanda gözlerinden de öpüyorum sevgili Erdoğan."

Demokrat Haber’e Destek Olmak İçin Tıklayın >>>

YORUM EKLE