Kılıçdaroğlu: Başbakanlık şikayet makamı değildir

CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu partisinin grup toplantısıda konuştu

Kılıçdaroğlu: Başbakanlık şikayet makamı değildir

CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu partisinin grup toplantısıda konuştu. Diyarbakır'da yaşanan bayrak indirme olayına değinen Kılıçdaroğlu, Başbakan Erdoğan'ı eleştirdi. 

Diyarbakır'da çocuklarının PKK tarafından kaçırıldığı iddiasıyla eylem yapan annelere de değinen Kılıçdaroğlu, "Şimdi analar Diyarbakır’da feryat ediyorlar. Peki bu ülkenin başbakanı ne yapıyor? Ağlıyor, ey BDP’liler gidin dağdan alın gelin.  Başbakanlık makamı şikayet makamı değildir."

Kılıçdaroğlu'nun konuşmasında öne çıkan başlıklar şöyle:

Barış ve güven ikiz kardeş gibidir. Eğer bir ülkede barışı sağlamak istiyorsanız güveni de sağlayacaksınız. Bu samimiyet demektir. Eğer siz barıştan uzaklaşmışsanız, güvenden uzaklaşmışsanız olmaz. Süreç diyorlar, süreç iyi gidiyor diyorlardı. Bu süreç iyi gidiyorsa bu insanlar niye dağa gidiyorlar? Şimdi analar Diyarbakır’da feryat ediyorlar. Peki bu ülkenin başbakanı ne yapıyor? Ağlıyor, ey BDP’liler gidin dağdan alın gelin. Demirtaş’ta cevap verdi. Çocukları ben getireceksem in başbakanlıktan. Başbakanlık makamı şikayet makamı değildir.

Bunların sonucu yine kaosa geldi. Bir askeri birlik düşünün. Tel örgüler var. atlıyorsun gidiyorsun. Bayrak direğine çıkıyorsun. Bayrağı indiriyorsun, alıyorsun tekrar dışarı geliyorsun. Başbakan ses çıkarmıyor, cumhurbaşkanı ses çıkarmıyor. Vay efendim bayrak nasıl inermiş. Yahu sen kimsin? Sana millet yetki verdi. bayrak bir ülkenin onurudur arkadaşlar, bir ülkenin namusudur.

Bayrak inecek, bunların hepsi seyredecek. Şimdi bugün grup toplantısında celallenmiş. Bayrak nasıl inermiş, asker hesabını verecekmiş. O bayrağı oradan sen indirdin sen. Sen indirdin derken bunu ben söylemiyorum. Bunu Bülent arınç söylüyor. Arınç ayın 9’unda meclis’te toplantıya katılıyor. Yaptığı konuşmayı okuyorum

“Genelkurmay başkanımızın açıklaması fevkalade dikkatle okunmalıdır. Sabırla olayları takip ediyoruz. Yoksa bayrak direğine çıkmaya çalışıp da o bayrağı oradan yere indirmeye cüret eden insana herhalde insana o anda verilebilirdi eğer sabır olmasaydı”

Şunu söylüyor. “Eğer hükümetin iradesine bağlılık olmasaydı.”

Bayrak oradan inecek, asker ses çıkarmayacak. Bülent Arınç ben söylesem kıyameti koparacak. Bülent Arınç söylüyor, siyasi iradedir diyor. Talimatı verdik, o bayrak indi, asker seyretti, çünkü biz söyledik. Yahu bir bayrağın indirilmesine biz nasıl sessiz kalabiliriz?  

Güncelleme Tarihi: 10 Haziran 2014, 20:10

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER